جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


21 سالگی سیمکارت در ایران

۲۱ سال از ورود نخستین سیم‌کارت و راه اندازی شبکه تلفن همراه در ایران می گذرد.

21 سالگی سیمکارت در ایران

روز دوشنبه ۱۹مرداد ماه ۱۳۹۴، سیم کارت در کشور ۲۱ساله می شود؛ ۲ ۱سال پیش در چنین روزی (۱۹ مرداد ۱۳۷۳) با واگذاری ۴ سیم کارت به کارکنان نهاد ریاست جمهوری، عرضه سیم‌کارت تلفن همراه در ایران رسما آغاز شد.

بهره برداری از اولین فاز شبکه تلفن همراه کشور، در مردادماه سال ۱۳۷۳ در شهر تهران با ۲۴ سایت BTS و با ظرفیت ۹۲۰۰ شماره آغاز شد؛ به دنبال استقبال غیرمنتظره و بی نظیر مردم از این پدیده تکنولوژی، شرکت مخابرات ایران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به کل کشور بر آمد و فعالیتهایی متناسب با جهت گیری جهانی برای توسعه شبکه تلفن همراه در اهداف عالی مجموعه مخابرات کشور صورت گرفت.

در ادامه این برنامه هیئت وزیـــران بنا بــه پیشنهــاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اساسنامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه  ۲ هزار میلیارد ریال تصویب کرد و کلیه وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات سیار ایران واگذار شد.

با جدی شدن خصوصی سازی صنعت مخابرات کشور و اهمیت حضور در بازار رقابت تجاری، این شرکت از سال ۱۳۸۶، دارای نام، نشان، رنگ و شعار تجاری شد و در سال ۱۳۸۹ نیز پس از خصوصی شدن شرکت مخابرات ایران، این شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد.

هم اکنون شرکت ارتباطات سیار ایران با بیش از ۷۳ میلیون مشترک در ۱۲۴۲شهر و بیش از ۷۰هزار کیلومتر از جاده های کشور پوشش دارد؛ ضریب نفوذ این اپراتور ۸۱ درصد و ارتباط رومینگ بین الملل آن با ۲۶۵ اپراتور در ۱۱۰ کشورجهان برقرار است.

این اپراتور پس از دریافت مجوز ارتقاء پروانه ارائه خدمات تلفن همراه به نسل ۳ و نسل های بالاتر در تاریخ ۴ شهریورماه ۱۳۹۳، در کمتر از یکسال، بیش از ۴۰۰۰ سایت نسل سوم در ۲۵۷ شهر، نصب کرده است.

منبع:آی تی ایران

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *