جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


چاپگر سه بعدی ناجی حیوانات

چاپگر سه بعدی یک تکنولوژی منحصر به فرد است که با آن می‌توانید تقریبا هر چیزی را به سرعت و با دقت تولید کنید. علاوه بر این به غیر از کاغذ می توانید چاپ خود را بر روی مواد مختلف پلاستیک، فلز، و موم و غیره انجام دهید. تولید کنندگان دیگر نیاز ندارند ابزار خود را مورد سنجش قرار دهند یا عکس‌ها را به صورت دستی چاپ کنند. آنها می‌توانند برای انجام این موارد براحتی بر روی چاپگرهای سه بعدی تکیه کنند. چاپگرهای سه بعدی تقریبا می توانند هر چیزی را در هر اندازه ای تولید کنند: مانند اسباب بازی برای بچه ها، پیتزا برای فضانوردان، کفش های پاشنه بلند برای هکرها و پروتزهای پزشکی برای انسانها و حیوانات.

چاپگر سه بعدی ناجی حیوانات
در صنعت چاپ سه بعدی حفظ حیات وحش نه تنها یک عمل خیر است، بلکه نشان از توانایی کامل این فناوری هم می باشد. مهندسین و پزشکان با استفاده از چاپگرهای سه بعدی تولیدات مختلفی از قبیل پروتزهای مفصلی و اسکلت و دیگر محصولات پزشکی برای حیوانات انجام داده اند. زمانی هم که بیمار بهبود می یابد می توان آن پروتز را برداشت یا بار دیگر استفاده کرد.

پای جدید برای یک سگ
Derby یک سگ است که اندامش رشد کاملی نداشته و مجبور به خزیدن بود. صاحبان اصلی Derby او را رها کرده بودند اما خوشبختانه، او به زودی با Tara Anderson رئیس سیستم های سه بعدی ملاقات کرد. او صاحب Derby شد و به کمک تولید کنندگان و با استفاده از تکنولوژی چاپگرهای سه بعدی یک جفت پای مصنوعی برای این سگ آماده کردند. Derby هم با خوشحالی این پاها را پذیرفت و به زودی یاد گرفت که چگونه با آنها بدود. در حال حاضر این سگ با مربی جدید خود که همسر Tara Anderson است می تواند با پاهای جدیدش سه مایل را با تمام سرعت و بی وقفه بدود.

چاپگر سه بعدی ناجی حیوانات1
پروتز پای Derby در حقیقت با نسخه های متعددی ایجاد شد. مدل اولیه کوتاه بود و Derby نمی توانست کامل بر روی پاهای خود بایستد. در این مدل اگر فشاری به ستون فقرات وارد می شد می توانست به آن آسیب بزند. با بزرگتر کردن مدل پروتز باز هم مشکل حل نمی شد بلکه فقط مراحل ساخت را پیچیده تر می کرد. کارکنان سیستم های سه بعدی تصمیم گرفتند طرح را کاملا تغییر دهند و از یک مواد جدید برای عملکرد زانوی سگ استفاده کنند. نتیجه این شد که Derby دارای یک پای پروتز شد که با پای هیچ سگی شباهت نداشت اما در حال حاضر این سگ هر روز با اشتیاق از آن استفاده می کند.

آرواره ای از تیتانیوم برای یک لاک پشت
اکثر لاک پشت های دریایی جزء گونه های در خطر انقراض هستند به همین دلیل دانشمندان در تلاش هستند که هر حیوان زخمی از این گونه ها را نجات دهند. در سال ۲۰۱۴ فک یک لاک پشت دریایی پس از برخورد با پروانه یک قایق شکست و حیوان نمی توانست دیگر غذا بخورد.
آوردن این لاک پشت به محیط آزمایشگاه بسیار مشکل بود و لاک پشت هم نمی توانست غذایش که ماهی های کوچک بودند را ببلعد و در عین حال بسیار گرسنه بود. به همین دلیل متخصصانی از بخش پژوهش لاک پشت های دریایی دانشگاه Pamukkale، تیم مرکز توانبخشی و نجات حیوانات و کمپانی Btech ترکیه برای طراحی و تولید چاپ سه بعدی فک تیتانیومی با هم بسیج شدند.

چاپگر سه بعدی ناجی حیوانات3
جالب است که بدانید چاپ سه بعدی بر روی فلز یکی از رایج ترین این فناوری ها می باشد. اکثر کاربران با چاپ پلاستیک ABS آشنا هستند. مدلهایی که بر اساس مواد پلاستیکی ساخته می شوند بسیار ارزان اما شکننده هستند. اما این مواد مناسب دقت اینگونه چاپگرها نمی باشد. بنابراین به شما اجازه نمی دهد تا مدل پیچیده ای مانند آرواره یک لاک پشت را به خوبی طراحی کنید.
در چاپ سه بعدی فلزی قادر خواهید بود تا یک آیتم دقیق و جامد را با جزئیات کامل بوجود آورید. به همین دلیل آرواره جدید از تیتانیوم ساخته شد. با کار طولانی و سخت بر روی چاپگرهای سه بعدی می توان محصول فلزی با کیفیت مناسب چاپ کرد. در چاپگرهای سه بعدی جدید از خاک رس فلزی استفاده می کنند که دارای (فلزات نقره، طلا، برنز و یا مس) می باشد که با یک چسب طبیعی و آب مخلوط شده است. در یک تاریخ و زمان دو مواد تشکیل دهنده در طول چاپ ادغام شده و در نتیجه چنین جسم فلزی جامدی پدید می آید.

یک شاهکار معماری و یک پناهگاه مصنوعی برای یک خرچنگ نرم تن
خرچنگ نرم تن از پوسته خالی صدفها و دیگر خرچنگها استفاده می کند و به طور منظم آنها را تغییر می دهد تا زمانیکه رقیب قوی تری پیدا شود که خانه را از او بگیرد. جمعیت این گونه از خرچنگها کاملا به دسترس بودن این پوسته ها بستگی دارد. اگر این خرچنگها نتوانند پوسته را تا زمان مناسب پیدا کنند جان خود را از دست می دهند.
یک طراح ژاپنی به نام Aki Inomata با ترکیبی از هنر و محافظت برای این خرچنگ کار جالبی انجام داد. او پوسته مورد علاقه این گونه از خرچنگها را مورد بررسی قرار داد و خانه ای از جنس صدف توسط چاپگرهای سه بعدی تولید کرد که از بیرون مانند یک ساختمان کریستالی، آسیاب، کلیسا و بناهای معماری است. به نظر می رسد که خرچنگ نرم تن از این کار طراح بسیار خوشحال شد.

منقار توکا
در کاستاریکا نوجوانان با یک توکا جوان بازی می کردند که متاسفانه بازی پایان خوشی نداشت چون پرنده منقار بالایی خود را از دست داد. این جور آسیبها باعث می شود پرنده به آرامی و با درد شدید به استقبال مرگ برود. طبیعتا توکا بدون منقار نمی تواند غذا بخورد و در نتیجه از گرسنگی می میرد. علاوه بر این توکاهای ماده بر اساس رنگ منقار جفت خود را انتخاب می کنند و در این صورت پرنده آسیب دیده شانسی برای جفت گیری هم نخواهد داشت.
داوطلبان یک کمپین برای کمک به این پرنده راه اندازی کردند. آنها می خواستند با جمع آوری پول توسط چاپگرهای سه بعدی یک منقار جدید برای پرنده درست کنند. در این وضعیت معلوم شد که مردمان مهربان زیادی وجود دارند چون کمتر از ۴۸ ساعت مبلغ ۵۰۰۰ دلار جمع شد.

چاپگر سه بعدی ناجی حیوانات4
داستانی مشابه هم برای یک توکای برزیلی به نام Tieta اتفاق افتاده است. این توکا را از نمایشگاه حیوانات غیر قانونی در ریودوژانیرو نجات دادند. Tieta قسمت بالایی منقار خود را از دست داده بود و به همین دلیل قاچاقچیان با این پرنده بسیار بدرفتاری می کردند.
متخصصانی از سه دانشگاه برزیل گرد هم آمدند تا در مدت سه ماه توانستند توسط چاپگرهای سه بعدی پروتز ویژه ای برای Tieta درست کنند. بزرگترین چالش آنها ایجاد براقیت و انعطاف پذیری در این پروتز بود. این پرنده سه روز پس از جایگزینی توانست منقار را بپذیرد و در حال حاضر Tieta به طور مستقل می تواند مانند تمام توکاهای دیگر در طبیعت غذا بخورد و کارهایش را انجام دهد.

پا برای یک اردک
آلاله یک جوجه اردک است که از زمانی که از تخم بیرون آمد پای چپش به سمت عقب چرخیده بود و به علت درد زیاد نمی توانست به درستی راه برود یا شنا کند. پرنده به همین شکل زندگی می کرد تا زمانیکه وارد پناهگاه پرندگان شد و وضعیت بهتری پیدا کرد.
در اینجا به دامپزشکان توصیه می شود که پای معیوب را بردارند و برای کمک به حیوان ،خواسته خود را با پناهگاه NovaCopy که متخصص چاپگرهای سه بعدی در این زمینه هستند در میان بگذارند.

چاپگر سه بعدی ناجی حیوانات4
متخصصان NovaCopy پای چپ آلاله را اسکن کردند و یک پروتز مصنوعی برای این جوجه اردک خوش شانس درست کردند. همزمان چند مدل دیگر از جمله طراحی مناسب برای تعطیلات و شنا ایجاد شد. بزودی آلاله در فیسبوک یک ستاره و نمادی برای پناهگاه پرندگان می شود.

پا برای یک گربه
وینست گربه ای است که بدون استخوان ساق پای عقب متولد شد و به دلیل این مشکل نمی توانست راه برود. اما دکتر Mary Sarah Bergh از دانشگاه ایالتی آیووا سرپرستی اش را به عهده گرفت و تصمیم گرفت توسط چاپگرهای سه بعدی یک جفت پای قابل استفاده برایش درست کند. برای مدتی طولانی Mary نمی دانست که چگونه باید این کار را انجام دهد تا اینکه او و همکارانش از شرکت Biomedtrix درخواست کمک کردند. این تیم به کمک هم یک جفت پای تیتانیومی مصنوعی برای گربه چاپ کردند. معمولا پروتز برای ادامه اندامها ساخته می شود اما وینسنت هیچ استخوانی برای اتصال نداشت بنابراین پاهای تیتانیومی مستقیما به لگن متصل شد تا استخوان به مرور زمان در کنار فلز رشد کند. با توجه به طرح این پاها پروتز با رشد گربه باید اصلاح می شد تا زمانیکه ارتفاع پاهای عقب با جلو یکی شود. حالا وینسنت سه ساله است و دوباره راه می رود.
آزمایش منحصر به فرد پروتز تیتانیوم وینسنت تجربه ارزشمندی است که می تواند در جهت درمان سایر حیوانات مبتلا به بیماریهای مشابه مورد استفاده قرار بگیرد.

چرخ برای یک سگ معلول
داستان زندگی یک سگ از نژاد شیهواوا به نام TurboRoo زندگی بسیاری از سگها را تغییر داد. این سگ در زمان تولد پاهای جلو را نداشت. اما صاحبانش به این دلیل او را رها نکردند و در عوض توسط چرخهایی که به قفسه سینه این سگ متصل کردند باعث شدند تا بتواند حرکت کند. آنها داستان خود را در محیط آنلاین منتشر کردند و به سرعت این داستان مانند یک ویروس در همه جا منتشر شد.
افرادی که قلبا مشکل TurboRoo را درک کردند متخصصانی از شرکت سهdyn بودند. آنها یک هدیه ویژه برای این سگ ساختند: یک چرخ سه بعدی چاپ شده. TurboRoo در زمانی بسیار کوتاه توانست از این دستگاه استفاده کند و مانند تمام سگهای دیگر احساس خوشحالی کند.
هر چند TurboRoo اولین سگی بود که چرخش توسط چاپگرهای سه بعدی تولید شد ولی آخرین سگ هم نبود. سگهای زیادی بودند که مشکلاتی مشابه داشتند که با استفاده از این دستگاه حل شد. یک سگ دیگر هم از همین نژاد در خیابان پیدا شد که صاحبانش به دلیل اینکه در زمان تولد بدون پاهای جلو متولد شده بود در یک جعبه کارتنی در خیابان رهایش کرده بودند.
یک رهگذر مهربان به این سگ پناه داد و سپس از سازمان خیریه ای به نام SFSPCA درخواست کمک کرد. آنها چرخهای ویژه ای برای این سگ ساختند.

در سال گذشته چاپگرهای سه بعدی بسیار مقرون به صرفه بودند. هر چند مطمئن هستیم که این چاپگرهای سه بعدی بزودی نمی توانند وارد محیط خانه کاربران شوند تا آنها قادر به تولید اسباب بازی یا یک پروتز برای حیوانات خانگی باشند. اما می توانید به سادگی یک مدل سه بعدی مورد نیازتان را از اینترنت دانلود کرده و سپس فایل را به نزدیکترین خدمات کامپیوتری که دارای اینگونه چاپگرها است ببرید. حال تصور کنید با این فناوری فوق العاده در مرحله بعد قادر هستیم چه چیزهایی تولید کنیم.

منبع ایتنا

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *