جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


پشتیبانی اکثر گوشی همراه‌اولی‌ها از نسل 3

مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار از توسعه شبکه نسل چهار همراه اول یا 4G در شش ماه دوم سال جاری خبر داد.

پشتیبانی اکثر گوشی همراه‌اولی‌ها از نسل 3
وحید صدوقی در پاسخ به سوالی درباره زمان عرضه سیم کارتهای نسل چهارم همراه اول، اظهار کرد: اکنون به واسطه آنکه شاید بیش از 90 درصد گوشی‌های مشترکان ما تنها نسل سه را پشتیبانی می‌کند، اولویت ما توسعه شبکه نسل سه به شمار می‌رود.


وی ادامه داد: در حال حاضر 18 میلیون گوشی هوشمند در دست مشترکان همراه اول است که اغلب این گوشی‌ها نسل سه (3G) را پشتیبانی کرده و تعداد گوشی‌هایی که نسل چهار (4G) را پشتیبانی می‌کنند به مراتب کمتر است. بر همین اساس تامین نیاز مشترکان اولویت ما محسوب شده و فعلا تمرکز ما بر توسعه خدمات نسل سه قرار دارد.
مدیرعامل همراه اول همچنین اظهار کرد: تنها در نقاط HOT SPOT حدود 300 سایت نسل چهارم در 25 شهر راه اندازی شده است.
وی درباره زمان عرضه سیم کارتهای نسل چهار همراه اول هم گفت: فکر می‌کنم از شش ماه دوم سال جاری توسعه نسل چهارم گسترش خواهد یافت.
به گزارش ایسنا، از شهریورماه سال گذشته با پایان یافتن دوره انحصار رایتل اپراتورهای اول و دوم ارتباطی نیز به ارائه خدمات نسل‌های بالاتر از نسل دو مجاز شدند. بر همین اساس از چندی پیش اپراتور دوم، سیم کارتهای نسل چهارم خود را با عنوان Usim وارد بازار کرد.
اپراتور اول نیز در نمایشگاه کتاب امسال به طور آزمایشی به ارائه سیم کارتهای نسل 4 پرداخت و اکنون نیز فروشگاه مرکزی همراه اول سیم کارت نسل 4 واگذار می کند، اما از آنجا که ارائه این خدمات در مرحله آزمایشی قرار دارد نمی‌توان آماری درباره نقاط تحت پوشش شبکه نسل 4 در همراه اول ارائه کرد.
درباره اینکه اینترنت نسل چهار موبایل چه تفاوتی با نسل سه دارد می توان پیش از همه به سرعت دانلود و آپلود و دسترسی به اینترنت در این دو نسل اشاره کرد.
با استفاده از خدمات 4G امکان استفاده از برنامه‌های کاربردی و محصولات مبتنی بر اینترنت با سهولت و کیفیت بهتری فراهم خواهد شد؛ به گونه‌ای که با بهره‌مندی از پهنای باند چندین برابر اینترنت نسل‌های دیگر، چند کاربر می‌توانند به طور همزمان از حساب اینترنت یک خط استفاده کنند. در واقع 4G چهارمین نسل شبکه‌ تلفن همراه است که در نقاط تحت پوشش امکان تبادل داده با سرعت‌های بالا را می‌دهد.
این نسل که در سال‌های اخیر در دنیا جایگزین نسل سوم شده، مهیا کننده‌ سرعت و پهنای باند بسیار بالا برای دسترسی به اینترنت و انتقال دیتاست که علاوه بر گوشی تلفن همراه می‌توان با استفاده از مودم‌های نسل 4 سرعت آن را در لپ‌تاپ‌های دارای مودم وایرلس USB، گوشی‌های هوشمند و غیره نیز مورد استفاده قرار داد.
این خدمات که در بازار با نام LTE یا Long Term Evolution شناخته می‌شود، از فن‌آوری‌های استاندارد GSM است و برای دسترسی به اینترنت پرسرعت قابل حمل استفاده می‌شود.
به عبارت دیگر افزایش پهنای باند و سرعت انتقال از طریق تلفیق خطوط رادیویی و بهبود هسته شبکه، مزیت 4G و LTE نسبت به نسل سوم محسوب می‌شود و بدین ترتیب LTE نسبت به نسل‌های قبلی دامنه وسیع‌تری را پیش روی سازندگان اپلیکیشن‌های اسمارت‌فون و تجهیزات بی‌سیم قرار می دهد.
از نظر سرعت نیز اکنون سرعت دانلود در شبکه نسل دو رقمی بین 10 تا 130 کیلوبیت است که این رقم در شبکه نسل سه به یک تا پنج مگابیت بر ثانیه و در شبکه نسل چهار به حدود 10 تا 40 مگابیت بر ثانیه می‌رسد. سرعت آپلود نیز در شبکه نسل دو رقمی مابین هشت تا 130 کیلوبیت بر ثانیه، در نسل سه بین 200 تا 500 کیلوبیت بر ثانیه و در نسل چهار رقمی بین یک تا 15 مگابیت بر ثانیه خواهد بود.
البته برای بهره مندی از خدمات نسل 4 لازم است مقدماتی هم فراهم شود که از جمله این مقدمات استفاده از گوشی‌هایی است که قابلیت پشتیبانی از خدمات این نسل را داشته یا به اصطلاح 4G را پوشش می‌دهند. همچنین لازم است سیم کارت شما نیز به سیم کارت نسل 4 تبدیل شود.

منبع:آی تی آنالیز

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *