جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


نقشه جهان بدون انسان

محققان دانمارکی برای نخستین بار اقدام به پیش‌بینی میزان گسترش و تنوع پستانداران در جهان، بدون حضور انسان‌های مدرن کردند.

نقشه جهان بدون انسان

طبق بررسی‌های انجام شده در صورتی که انسان‌ها وجود نداشتند، بیشتر سرزمین‌های اروپای شمالی توسط گرگ‌ها، گوزن‌های اوراسیایی و حتی فیل‌ها و کرگدن‌ها اشغال شده بود.

در تحقیقات تیم دانمارکی از دانشگاه آرهوس مشخص شد که در شرایط بدون انسان بیشترین گونه‌های پستانداران در قاره آفریقا وجود داشتند.در این نقشه میزان پراکندگی پستانداران بزرگ و تنوع گونه‌های آنها در آمریکای شمالی و جنوبی بسیار بالا بوده است و این در حالی است که در عصر حاضر در این مناطق پستانداران بزرگ به ندرت مشاهده می‌شوند.

پروفسور جنس کریستین، یکی از محققان گروه تحقیقات دانشگاه آرهوس اظهارکرد: بیشترین تاثیرات انسان در کاهش تنوع گونه‌های حیوانی به خصوص پستانداران را در اروپای شمالی شاهد هستیم، به طوری‌که امروزه شاهد کاهش شدید تعداد حیوانات زنده به نسبت مساحت و تنوع گونه‌های پستانداران در این منطقه هستیم.

محققان در بررسی‌های انجام شده دریافتند که نقش انسان در کاهش تنوع گونه‌های پستانداران بسیار بیشتر از انقراض گسترده آخرین دوره یخبندان است.

دکتر سورن فوربای، مسئول جمع‌آوری اطلاعات و مدیریت این تحقیق اظهار کرد: امروزه شاهد افزایش سفرهای طبیعت‌گردی به قاره آفریقا هستیم که این جریان نشان‌دهنده تنوع بیشتر گونه‌های موجود در آفریقا نیست بلکه این سفرها نشان می‌دهد که مناطقی از جهان از جمله قاره آفریقا کمتر تحت تاثیر انسان دچار کاهش گونه‌ها شده‌اند.

منبع:ایسنا

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *