جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


موش‌های فضانورد ژاپنی

سامانه باری و رباتیک ژاپن چهارشنبه 19 اوت (28 مرداد) به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد. این آغاز، سفر پنج‌ روزه فضاپیما با هدف تحویل‌دادن چند تن تجهیزات آزمایشگاهی و همچنین 12 موش به ایستگاه‌ بین‌المللی است.

موش‌های فضانورد ژاپنی

فضاپیمای HTV-5 ژاپن سوار بر موشک HII-B در ساعت 16 و 20 دقیقه عصر چهارشنبه به وقت تهران از مرکز فضایی تانگاشیما راهی فضا شد

 

چنانچه همه چیز مطابق برنامه پیش برود، این کشتی باری روز دوشنبه 24 اوت (دوم شهریور) به ایستگاه بین‌المللی می‌رسد. این سامانه 6 تن مواد غذایی، آب و تجهیزات علمی را با خود حمل می‌کند.

در حالی که هیچ سرنشین انسانی در فضاپیمای HTV-5 وجود ندارد، این سیستم حامل مسافران زنده‌ای از جمله 12 موش است که تجارب‌ آن‌ها در ایستگاه فضایی به دانشمندان در درک بهتر اثرات ریزگرانش بر روی بدن پستانداران کمک خواهد کرد.

دیگر محموله‌های این فضاپیما شامل تجهیزاتی برای برادران دوقلوی ناسا به نام‌های اسکات و مارک کیلی است. ایستگاه بین‌المللی فضایی در حال بررسی این موضوع است که اثرات پروازهای فضایی تا چه مدت بر روانشناختی، فیزیولوژی و ژنتیک فضانوردان اثر می‌گذارد.

فضاپیمای HTV-5 همچنین حامل ابزاری موسوم به «تلسکوپ الکترونی Calorimetric» است که در بیرون از ایستگاه بین‌المللی نصب می‌شود تا نشانه‌های ماده تاریک گریزپا را شکار کند.

این ماده به این دلیل گریزپا لقب گرفته که نور را نه جذب و نه منتشر می‌کند و مشاهده آن به طور مستقیم توسط تلسکوپ‌ها غیرممکن است. با این حال مطالعه اثرات گرانشی آن نشان می‌دهد ماده تاریک بیش از چهار برابر شایع‌تر از ماده نرمال موجود در سراسر جهان است.

فضاپیمای ژاپنی همچنین حامل 14 کیبوست (ریزماهواره) است که توسط شرکت «آزمایشگاه‌های سیاره‌ای» در سان‌فرانسیسکو ساخته شده‌اند و هدف آن‌ها ارائه تصویری با هزینه پایین اما با وضوح بالا از زمین برای مشتریان مختلف است. این کیوبست‌ها که «کبوتران» لقب گرفته‌اند به زودی برای پرواز آزادانه از ایستگاه بین‌المللی خارج خواهند شد.

پرتاب موفق فضاپیمای ژاپنی‌ تعداد این کبوتران پرتاب‌شده به مدار را به رقم 101 می‌رساند.

ابتدا قرار بود سامانه HTV-5 روز یکشنبه 16 اوت (25 مرداد) به مدار پرتاب شود اما به دلیل شرایط نامساعد جوی پرواز آن چندین بار به تعویق افتاد.چهار نمونه دیگر از فضاپیماهای HTV در سال‌های 2009، 2011، 2012 و 2013 به مدار پرتاب شده‌ بودند.

منبع:ایسنا

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *