جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


مایکروسافت کینکت : چگونه آرواره یک تیرانوزوروس رکس عظیم را اسکن کنیم؟

متخصصین MIT زمانی که تجهیزات تجاری و حرفه ای اسکن سه بعدی آنها جوابگو نیست چه می کنند؟ ظاهرا از کینکت مایکروسافت استفاده می کنند. در موزه تاریخ طبیعی شیکاگو ، بزرگترین جمجمه تیرانوسوروس-رکس پیدا شده، حرف های عجیبی در آرواره خود داشت. برای مدت زیادی تصور می شد که این حفره ها اثر گازگرفتگی توسط دایناسور دیگری هستند و T-rex معروف به Sue در طی یک حمله زخمی شده است اما نامنظمی حفره ها در طول آرواره باعث شد تا دانشمندان نسبت به علت آن ها کنجکاو شوند.

 

به منظور تحقیق در مورد شکل عجیب جمجمه، دندان پزشکان جنایی اجازه یافتند تا از جمجمه اسکن ۳ بعدی تهیه کنند. متاسفانه اسکنر های دندان پزشکی برای T-rex کوچک بودند و تیم مجبور به استفاده از ابزار دیگری شد.

آنها از آزمایشگاه رسانه MIT درخواست کمک کردند، یک کینکت خریدند و آن را به یک سیستم اسکن سه بعدی متصل کردند. در ژورنال PLOS One، آنشومان داس از آزمایشگاه رسانه MIT سیستم را شرح داد که اخبار MIT به صورت مناسبی آن را خلاصه کرده است:

این سیستم از کینکت مایکروسافت استفاده میکند، یک دوربین با حسگر عمق که برای بازی های کامپیوتری طراحی شده است. نرم افزار داخلی کینکت یک ابر نقطه ای از جسم سه بعدی ایجاد میکند که حاصل بازتاب نور مادون قرمز از سطح اجسام به سنسور کینکت است. نرم افزار رایگان MeshLab نقاط را بررسی میکند و شکل نهایی سطح را نشان میدهد.
داس کینکت را در یک فضای طراحی شده که قابل پوشیدن بود قرار داد و در اطراف جمجمه حرکت کرد. به لطف ایده جالب و تکنولوژی ماکروسافت قادر به اسکن تمام جمجمه ۵ فوتی شد و مدارک کافی برای کمک به محققین فراهم کرد.

هزینه پایین ۱۵۰ دلاری در مقابل هزینه اسکنرهای سه بعدی حرفه ای قابل چشم پوشی است اما داس باور دارد که این سیستم می تواند مورد استفاده سایر دانشمندان نیز قرار بگیرد. البته هنوز دلیل حفره های موجود در جمجمه Sue کشف نشده اما این بخش بر عهده دانشمندان است.

منبع : وین فون

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *