جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


قیمت آیفون در کشورهای مختلف

هم‌اکنون گوشی هوشمند اپل، یکی از گوشی‌هایی است که در سرتاسر دنیا دیده می‌شود؛ اما بین همه این آیفون‌های یک‌شکل و یکسان یک تفاوت وجود دارد: قیمت! درواقع برای یک مدل از آیفون قیمت‌های متفاوتی وجود دارد که تفاوت آن‌ها گاهی به بیش از ۱۰۰ دلار هم می‌رسد.
اکنون باید دید که گران‌ترین و ارزان‌ترین آیفون در کجای دنیا فروخته می‌شود و البته وضعیت قیمت آیفون در ایران چگونه است؟

قیمت آیفون در کشورهای مختلف

در ایالات‌متحده اپل آیفون ۶ اس را به بهای ۶۴۹ دلار در فروشگاه آنلاین خود می‌فروشد؛ اما CNN Money تخمین زده که در سراسر دنیا همین مدل آیفون – با تبدیل قیمت آن به دلار – از ۶۳۶ تا ۱۰۲۹ دلار نیز به فروش می‌رسد.

ترکیه گران‌ترین کشور برای خریدن آیفون است و در این کشور یک آیفون ۶ اس برای مشتریان حدود ۱۰۰۰ دلار تمام می‌شود.

از سوی دیگر بهتر است، آیفون خود را از کانادا به جای آمریکا تهیه کنید، زیرا در این کشور بهای آیفون نسبت به آمریکا ارزان‌تر هم هست.

بهای آیفون در اروپا اما با نوسان زیادی همراه است و این علی‌رغم اشتراک واحدهای سیاسی اروپا در پولی به نام یوروست. دلیل چیست؟ دلیل آن را باید در تعرفه‌های وارداتی و مالیات متفاوت این کشورها جستجو کرد که در نهایت بهای آیفون را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این هوشمند در ایتالیا به بهای ۸۴۲.۲ دلار، در فرانسه، هلند، اسپانیا و بلژیک برابر با ۸۰۹.۷ دلار فروخته می‌شود. همچنین در لوکزامبورگ بهای یک آیفون ۶ اس برابر با ۷۸۳.۴ دلار تمام می‌شود.

موضوع تفاوت قیمت چیز جدیدی برای اپل نیست. تاریخچه این شرکت به‌ خوبی نشان می‌دهد که بهای محصولاتی نظیر آیفون در کشورهای مختلف و مبتنی بر نرخ برابر پول رایج با دلار متفاوت بوده است.

بنابراین، می‌توان گفت، هم اکنون در پنج کشور زیر بهای آیفون از همه جای دنیا ارزان‌تر است:

کانادا: ۶۳۶.۱ دلار

امارات متحده عربی: ۷۰۷.۶ دلار

هنگ‌کنگ: ۷۱۷.۵ دلار

روسیه: ۷۳۰.۲ دلار

تایوان: ۷۳۱.۱ دلار

از سوی دیگر، سعی کنید اگر به کشورهای زیر سفر کردید، هرگز فکر خرید آیفون را به سر خود راه ندهید، زیرا در این کشورها آیفون از همه جای دنیا گران‌تر تمام می‌شود؛

جمهوری چک: ۸۴۷.۴ دلار

مجارستان: ۸۵۸ دلار

سوئد: ۸۷۳.۶ دلار

برزیل: ۹۳۷.۶ دلار

ترکیه: ۱۰۲۹.۴ دلار

حال که گران‌ترین و ارزان‌ترین کشورهای دنیا برای خرید آیفون را شناخته‌اید، وقت آن است که نگاهی به بهای این محصول در ایران داشته باشیم و مقایسه کنیم، بهای آیفون در ایران چگونه است و در این طبقه‌بندی در کجا قرار می‌گیرد.

در حال حاضر بهای آیفون ۶ اس ۶۴ گیگابایت در ایران از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان متغیر است که دلیل آن نبود نمایندگی رسمی اپل در ایران برای دریافت قیمت رسمی است.

اگر به شکل میانگین این رقم را حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم، با بهای فعلی دلار در بازار یعنی حدود ۳۶۲۰ تومان بهای یک آیفون ۶ اس برابر با ۷۷۳.۴ دلار خواهد بود.

اگر همین رقم مبنای مقایسه باشد، می‌توان گفت که بهای آیفون در ایران چیزی میانه بیشترین و کمترین بهای آیفون در دنیاست.

البته نباید این موضوع را فراموش کرد که اپل در ایران فروشگاه رسمی ندارد و این بها بهای غیررسمی آیفون است و مورد دیگر آنکه با سرعت تغییر نرخ دلار در بازار ایران، هیچ بعید نیست که گاهی بهای آیفون برای چند روز یا حتی چند ساعتی بالاترین نرخ در کل دنیا باشد!

منبع : تابناک

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *