جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


قربانیان مدلینگ

آیا تا به حال شما یا هیچ یک از دوستانتان با این اتفاق مواجه شده‌اید؟ فردی شما را در یک مرکز خرید متوقف می‌کند و به شما می‌گوید که شما برای مدل بودن بسیار مناسب هستید و در صورت علاقه می‌توانید تبدیل به یک مدل شناخته شوید.

قربانیان مدلینگ
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سپس کارت تماس خود را به شما می‌دهد و می‌گوید که برای هماهنگی یک قرار ملاقات با او تماس بگیرید.شیوه دیگر و رایج‌تر برای جذب مخاطبانان درج آگهی در مجلات و به ویژه در سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی است. آگهی‌هایی این چنینی‌ “‌نیاز به مدل آماتور، همه سنین،چهره و سایزهای مختلف” و یا “‌استخدام چهره‌های جدید! بدون نیاز به تجربه” شاید فرد قربانی همیشه با خود فکر می‌کرده است که برای مدل شدن مناسب بوده است و داستان‌های مدل‌های معروف غربی را خوانده است که به طور اتفاقی در یک فروشگاه یا رستوران انتخاب شده‌اند. بنابراین به این آگهی‌ها به طور جدی به عنوان فرصتی برای شغل آینده فکر می‌کنند و در نتیجه تصمیم می‌گیرد که با شماره آگهی یا کارتی که فرد به آن‌ها ارائه کرده، تماس بگیرند.


بعد از تماس، هماهنگی‌های لازم برای قرارملاقات انجام می‌شود و همچنین از شما خواسته می‌شود مبلغی را جهت انجام عکاسی در روز ملاقات پرداخت نمایید. معمولا در مقابل درخواست افراد جهت امضای قرارداد همکاری به آنها گفته می‌شود که این جلسه فقط جهت آشنایی و ملاقات است و عکس‌هایی که از شما گرفته شده جهت تهیه آلبوم و ارائه به تهیه کنندگانی است که در صورت صلاحدید آنها، مدل مورد نظرشان را انتخاب و با او همکاری کنند اما در این میان به بهانه‌های مختلف از فرد مبالغ بسیار زیادی گرفته می‌شود، هزینه‌هایی همچون اجاره استودیو، تهیه کلیپ، دستمزد عوامل و… همچنین به فرد متقاضی مدل این‌گونه القاء می‌شود که تمام هزینه‌ها باید از سوی او پرداخت شود و درضمن مبالغ پرداختی در صورت انصراف فرد به هیچ وجه مسترد نمی‌شود. این مبالغ در شرایطی از سوی فرد پرداخت می‌شود که در ابتدا تصور شخص این‌گونه بوده است وارد حرفه‌ای با درآمد بسیار زیاد شده است.

موارد بیان شده در بالا مربوط به زیان‌های مالی است که شخص با آن مواجه می‌شود و با این که افراد مبالغ بسیار بالا و در مواردی هنگفت را از دست می‌دهند اما می‌توان گفت که در برابر لطمات غیر مادی حادث برای برخی قربانیان بسیار ناچیز است.

لطمات غیر مادی مربوط به مواردی است که در آن از فرد متقاضی مدلینگ خواسته می‌شود جهت پیشرفت کار و پذیرش در مجلات مد اروپایی و همکاری با شرکت‌های مرتبط با مد و برندهای معروف نیاز است که عکس‌هایی از آن‌ها گرفته شود که فیزیک بدنی و اندام آنها مشخص باشند. در مقابل درخواست متاقضی برای زمان گرفتن جهت فکر کردن و مشورت با دوستان و پدر و مادر، اغلب چنین جوابی به او داده می‌شود که آن‌ها برای مدت کوتاهی در ایران حضور دارند و به خارج از کشور سفر خواهند کرد یا این که افراد دیگری در انتظار جایگزینی شما هستند. متاسفانه برخی از افراد ساده لوح و غرق در رویای رسیدن به سراب مدل شدن تن به خواسته شیطانی این شیادان داده و اجازه تهیه عکس‌های نیمه برهنه و عریان از خود را به این افراد می‌دهند و هنگامی که متوجه می‌شوند هیچ شرکت خارجی و همکاری برای مدل شدن در کار نیست با در خواست‌های اخاذی این افراد برای گرفتن پول و درخواست‌های بی‌شرمانه دیگر در ازای منتشر نکردن تصاویر آن‌ها مواجه می‌شوند.

منبع: ایران هشدار

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *