جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


سرنوشت شبکه های اجتماعی

مهلت یک ماهه معاون قوه قضاییه به وزرات ارتباطات برای ساماندهی شبکه‌های اجتماعی موبایلی در حالی به پایان می‌رسد که با امضای تفاهم نامه‌ای مقرر شده است که فاز اول سامانه پالایش هوشمند فضای مجازی تا پایان خرداد سال ۱۳۹۴ به بهره برداری برسد.
به گزارش ایتنا از ایسنا، آخرین روزهای شهریورماه معاون اول قوه قضائیه با ارسال نامه‌ای‌ به وزیر ارتباطات خواستار فراهم‌آوری زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه‌های اجتماعی نظیر وآتس‌اپ، وایبر و تانگو ظرف یک ماه آینده شده و اعلام کرد در غیر اینصورت قوه قضائیه نسبت به این امر اقدام خواهد کرد.

البته هنوز مدت زیادی از صحبتهای محسنی اژه‌ای نگذشته بود که شورای عالی فضای مجازی از طراحی و ارائه نرم‌افزاری برای پالایش محتواهای نامناسب و فیلترینگ هوشمند خبر داد.

پس از این نیز وزیر ارتباطات و رییس قوه قضاییه در یک روز در قالب دو نشست خبری متفاوت به موضع‌گیری درباره این موضوع پرداختند و رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: مسوولان عالی قضایی هیچ علاقه‌ای به مسدود سازی شبکه‌های اجتماعی ندارند و توصیه‌ مشتفقانه دستگاه قضا این است که دستگاه‌های اجرایی مرتبط به پالایش این فضا کمک کنند.

با طرح این موضوع این گونه به نظر رسید که قوه قضاییه دیگر اصراری بر فیلترینگ شبکه‌ها ندارد البته با این وجود در صحبتهای متعدد این گونه عنوان می‌شد که در نهایت تصمیم‌گیری کلی درباره این شبکه‌ها و وضعیت آنها در شورای عالی فضای مجازی بررسی خواهد شد.

در آخرین روزهای هفته گذشته اخباری نیز درباره برگزاری جلسه شورای عالی فضای مجازی پس از وقفه‌ای چهار ماهه منتشر شد و گفته می شد قرار است در جلسه این شورا برای آینده شبکه‌های اجتماعی موبایلی نیز تعیین تکلیف شود. البته تنها چند ساعت پس از انتشار خبر تشکیل این شورا این گونه اعلام شد که این جلسه برای مدتی به تعویق افتاده است.

حال امروز در شرایطی مهلت یک ماهه محسنی اژه‌ای به وزارت ارتباطات به پایان می‌رسد که وزیر ارتباطات و برخی معاونان او برای شرکت در اجلاس‌های بین المللی راهی کره جنوبی شده‌اند و توضیحی در این باره داده نشده که درنهایت با وجود صحبت‌های آیت‌الله لاریجانی مبنی بر عدم علاقمندی قوه قضائیه مبنی بر مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی، آیا همچنان مهلت یک ماهه معاون او پابرجا خواهد بود یا خیر؟

طی روزهای گذشته بسیاری از کاربران این شبکه‌ها جویای این بودند که شبکه‌هایی مانند وایبر مسدود می‌شوند یا خیر؟ با این حال در آخرین روز از فرصت یک ماهه تاکنون نه مسئولان قوه قضائیه صحبتی از آینده فعالیت این شبکه‌ها کرده‌اند و نه متولیان وزارت ارتباطات در این باره اعلام موضع کرده‌اند.

تنها اتفاقی که شاید به این موضوع بی ارتباط نباشد تفاهم نامه مشترکی است که میان شرکت ارتباطات زیرساخت با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و بدون حضور خبرنگاران به مضا رسیده است. در نهایت شرکت زیرساخت که یکی از چهار شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت ارتباطات به شمار می‌رود اخباری در این زمینه را برروی سایت خود گذاشته و اعلام کرده است: «طی مراسمی با حضور مسئولان شرکت ارتباطات زیرساخت و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تفاهم نامه طراحی مدل جدید پالایش هوشمند شبکه‌های مجازی امضاء شد.

بنا بر اعلام شرکت ارتباطات زیرساخت این تفاهم نامه پس از طرح و تصویب مدل مفهومی پالایش هوشمند در کمیسیون امنیت شورای عالی فضای مجازی به منظور توسعه فناوریهای ارتباطی و اطلاعاتی بر اساس اصول و ضوابط فرهنگی و اجتماعی کشور به مرحله اجراء در آمده است.

در این تفاهم نامه که بین شرکت ارتباطات زیرساخت به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مرجع پژوهشی و علمی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات منعقد می‌شود، مقرر شده است که فاز اول سامانه پالایش هوشمند فضای مجازی تا پایان خرداد سال ۱۳۹۴ به بهره برداری برسد.

این پروژه برای حداقل سازی عوارض مدل سلبی موجود که انسداد عمومی صفحات اینترنتی را دربرمی‌گیرد و با توجه به گستره درخواست های متعدد کاربران مبنی بر دسترسی به صفحات و اطلاعات علمی و تخصصی موجود در فضای اینترنت، طراحی و اجرایی می شود.

با اجرای مدل جدید، علاوه بر رفع نگرانی‌های صاحب نظران فرهنگی و دینی و نهادهای ذی ربط، محتوای موجود در صفحات اینترنتی شامل متن، عکس و ویدئو… بر اساس نیاز واقعی طیف مخاطبان در لایه‌های مختلف دسته بندی و مدیریت می شود.

با بهره گیری از این سامانه که به صورت هوشمند طراحی و اجرایی می شود امکان تفکیک، ممیزی و پالایش صفحات زیر مجموعه سایت های اینترنتی فراهم شده و این سایت ها به صورت کامل مسدود نمی شود.

بر اساس این گزارش، با اجرایی شدن این پروژه علاوه بر استفاده از ظرفیت علمی و دانش فنی شرکت‌های دانش بنیان و مراکز علمی و دانشگاهی کشور در راستای بومی سازی فناوریهای نوین ارتباطی، انقلابی در مسیر صیانت فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی کشور صورت می گیرد.»

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *