جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


سرعت خواندنتان را دو برابر کنید

بیل گیتس زمانی گفته بود اگر دلش می‌خواست یک قدرت مافوق طبیعی داشته باشد آن توانایی خواندن سریع‌تر بود.

وارن بافت هم گفته است به دلیل خواندن اهسته ده سال از عمرش تلف شده است. به گفته او اطلاعات مهمترین کالای با ارزش جهان است و افزایش سرعت خوانش به افزایش یادگیری ما منتهی می‌شود.

اما ما چگونه می‌توانیم سریع‌تر بخوانیم؟

اجازه بدهید یک بنچ‌مارک در این زمینه انجام دهیم.

پیش از اینکه ما یاد بگیریم چگونه باید سریع‌تر بخوانیم نیاز داریم ببینیم سرعت خواندن ما الان چقدر است.بر اساس تحقیقات انجام شده سرعت خواندن متوسط یک فرد بزرگسال هم اکنون 300 کلمه در دقیقه است.

 

سرعت خواندنتان را دو برابر کنید

 

رمزگشایی از خوانش سریع

راز اول : خواندن 10 هزارکلمه در دقیقه

به گفته کیت راینر یک متخصص حرکات چشمی خواندن بیش از 500 کلمه در دقیقه غیر ممکن است چون محدودیت درک و پردازش اطلاعات دیداری از طریق حرکات فیزیکی چشم بیش از این نیست. اما متخصصان تندخوانی معتقدند که اگر شما بتوانید چند خط را در یک زمان در ذهن خود پردازش کنید می‌توانید این محدودیت را پشت سر بگذارید.

اسکات یانگ معتقد است این غیر ممکن است به دو دلیل :

1 – محدوده‌ای که چشم ما می‌تواند جزییات چیزی را ببیند از یک اینچ فراتر نمی‌رود. به نوعی می‌توان گفت چشم انسان به صورت نقطه‌ای قادر به دیدن و درک کردن اطلاعات است( در مقایسه با دوربین عکاسی که هزاران و میلیون‌ها نقطه و اطلاعات در یک لحظه ثبت می‌شود) . بنابراین حتی از یک جسم واحد چشم انسان به سرعت و به صورت نقطه‌ای آن را پایش می‌کند و سپس تصویر کلی آ‌ن را در ذهن ما می‌سازد. به همین جهت در هنگام خواندن یک متن و درک آن وابستگی مشخص به سرعت فیزیکی سرعت تغییرات چشمی از یک کلمه به کلمه دیگر دارد.

2- محدودیت حافظه . حافظه انسان قادر به پردازش 3 تا 5 موضوع مختلف در یک زمان است بنابراین خواندن همزمان چند خط به دلیل محدودیت پردازش حافظه یا RAM مغز ما ممکن نیست.

 راز دوم : صدای  درونی ( Subvocalization)

صدای درونی د رواقع همان صدایی است که ما هنگام خواندن کلمات در ذهن خود می‌شنویم. متخصصان تندخوانی معتقدند برای افزایش سرعت خواندن باید از دست این صدای  درونی خلاص شد.

اسکات یانگ می‌گوید: با حذف صدای د رونی ممکن است سرعت خواندن را افزایش دهید اما یک چیز مهم را قربانی می‌کنید. درک ( مطلب) .

صدای درونی برای درک آنچه می‌خوانیم ضروری است و تفاوت خواندن با صدای  درونی و صدای واقعی در این است که با صدای درونی می‌توان سریع‌تر خواند.

سازمان فضایی ناسا روی موضوع صدای درونی تحقیقات بسیاری کرده و حتی از این موضوع برای کنترل سفینه فضایی بهره گرفته است.

چاک جورجگنسن یکی از مدیران تیم ناسا می‌گوید: سیگنال‌های بیولوژیکی زمانی که ما چیزی را می‌خوانیم یا با کسی صحبت می‌کنیم در ذهن ما ایجاد می‌شوند و این در حالی است که هیچ حرکت لب یا صورتی انجام نمی‌دهیم. کسی که از سیستم صدای درونی استفاده می‌کند به کلمات فکر می‌کند و با خودش در سکوت صحبت می‌کند که این قادر به شنیده شدن نیست اما زبان و تارهای صوتی این سیگنال‌ها را از طرف مغز دریافت می‌کنند.

استفاده از صدای درونی ( مانند زمانی که یک زبان جدید یاد می‌گیریم) برای درک بیشتر است نه سرعت بالاتر خواندن.

راز سوم : خواندن برابر است با تمرین تند خوانی 

ما به اشتباه تصور می‌کنیم که برای افزایش سرعت خواندنی‌مان باید همه مطالب را تندتر بخوانیم. این اما اشتباه است. تمرین تندخواندن از حد معمول باعث افزایش سرعت می‌شود اما درک مطلب از در دیگر خارج می شود. زمانی که چیزی را می‌خوانید برای خود آن بخوانید و زمان جداگانه ای را به خواندن تمرینات مربوط به تندخوانی اختصاص دهید.

سرعت خواندن خود را دو برابر کنید

تکنیک‌های جالبی وجود دارند که شما می‌توانید سرعت خواندن‌تان را افزایش دهید و همزمان درک مطلب آنچه خوانده‌اید را هم داشته باشید.

۱- بدانید چه می‌خواهید

اهداف بسیاری از مطالب از پیش مشخص است. خیلی از مطالب این هدفها را حتی در تیتر خود مشخص کرده‌اند و اگر شما بدانید هدف یک مطلب چیست این موضوع به افزایش درک سریع جملات بسیار کمک می‌کند. این موضوع همچنین باعث می‌شود  اگر به بخش یا جملات مهمی برخوردید به طور کامل برای فهم آن تمرکز کنید.

۲- برداشت انتخابی یا Skiming

به طور کوتاه ، برداشت انتخابی یعنی ما بخشی از اطلاعات مهم داخل متن را برداریم و بخش دیگر اطلاعات متن را نخوانده کنار بگذاریم. این تکنیک خواندن بر اساس مطالعات مختلف روش خوبی برای افزایش درک محتوا هم هست اما به نوعی وابسته به برخی اطلاعات دیگر مرتبط با متن هم هست. به نوعی این تکنیک به خصوص در هنگام مواجهه با تست‌ها و آزمون‌های درسی که زمان کوتاهی برای پاسخ وجود دارد موثر است. با دانستن ساختار یک آزمون، نوع پرسش‌ها و اینکه چه مواردی مهم هستند می‌توان با این تکنیک به سرعت آزمون را انجام داد.

۳- از نشانگر استفاده کنید

استفاده از نشانگر بسیار مفید است به خصوص وقتی در حال تمرین تندخوانی هستید.

چشم‌های ما دائم در حال حرکتند و یک چیز ثابت مثل قلم یا نشان‌گر می‌تواند نگاه را متمرکزتر کند. اگر تا به حال از نشان‌گر استفاده نکرده‌اید باید بدانید اینکار نیاز به زمان دارد و به مرور به ثبات مسیر نگاه برای خواندن سریع‌تر متن کمک می‌کند.

۴- تمرین‌های مهارتی

خواندن کامل کلمات از ابتدا تا انتها یک ایده‌آل است. باید ابتدا به خود تمرین دهید تا همه کلمات یک جمله را ببینید و سپس با استفاده از سرعت ثابت نشان‌گر سرعت دید خود را با سرعت حرکت نشانگر تنظیم کنید. همچنین برخی از تکنیک‌های تند خوانی شامل خواندن متضاد نوشتار ( برای زبان فارسی از راست به چپ ) یا ضربدری یا حتی از پایین متن به سمت آغاز است. یافتن برخی کلمات در داخل یک متن به سرعت هم یک تمرین بسیار خوب است.

۵- به آنچه می‌خوانید عشق بورزید.

هیچ تاکتیک تاثیرگذاری به این اندازه مهم نیست که به آن موضوعی که در حال مطالعه آن هستید عمیقا علاقه داشته باشید. حتی کارآزموده‌ترین تندخون‌ها هم نمی‌توانند متنی را که به آن علاقه‌ای ندارند با سرعت قابل توجه بخوانند. اگر مجبور به خواندن یک متن باشید که به آن علاقه‌ای ندارید عملا دارید انرژی خود را به هدر می‌دهید. ذهن‌تان را بازد کنید و متون مختلف با موضوعات مختلف بخوانید

به خاطر داشته باشید که افزایش سرعت خواندن باعث مزیت‌های زیادی برای شما می‌شود که ذخیره کردن زمان، کارآیی بیشتر و یادگیری سریعتر از آن جمله است. پس حالا نوبت شماست که می‌خواهید تندخوانی را بیاموزید یا به روش سابق خود ادامه دهید.

منبع:آی تی آنالیز

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *