جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


روزهای خوش Fitbit

هفته قبل شرکت Fitbit که سازنده دسبتندهای هوشمند است قدم به بورس نیویورک گذاشت و تنها چند روز بعد با افزایش پنجاه درصدی قیمت سهام خود مواجه شد. قیمت سهام این شرکت تنها  روز دوشنبه ۴.۵۶ دلار ( ۱۴ درصد) افزایش یافت و به ۳۷ دلار به ازای هر سهم رسید این در حالی بود که قیمت هر سهم این شرکت در زمان اعلام ورود به بورس حتی به ۱۹ دلار رسیده بود. حالا به نظر می‌رسد روزهای خوب James Park مدیرعامل و بنیانگذار این شرکت  فرا رسیده است.

روزهای خوش Fitbit

در سال ۲۰۱۲ در آمد خالص این شرکت منفی و نزدیک به ۴.۲ میلیون دلار بود. اما در سال ۲۰۱۳ در آمد فیت‌بیت به ۵۱.۶ میلیون دلار رسید. در سال ۲۰۱۴ جهش فوق‌العاده‌ای در فروش محصولات این شرکت دیده شد و سود این شرکت به ۱۳۱.۸ میلیون دلار و درآمد آن به ۷۴۵.۴ میلیون دلار رسید. به گفته جیمز پارک بخش عمده سودآوری این شرکت به دلیل تمرکز روی دیسیپلینهای مالی رخ داده است. این شرکت حتی نیاز به گرفتن سرمایه‌گذاری بیشتر ندارد. پارک می‌گوید: دو سال قبل ما افزایش سرمایه‌‌گذاری به میزان ۴۳ میلیون دلار داشتیم و از آن موقع تاکنون به آن دست نزده‌ایم.

در مقابل فیت‌بیت شرکتی چون Jawbone قرار دارد که از سال ۱۹۹۹ تاسیس شده و در زمینه تکنولوژی‌های پوشیدنی فعال است.Jawbone در معرفی نخستین دسبتند‌های دیجیتالی شروع بسیار خوبی داشت و حتی در نقد‌های محصولی هم بر فیت‌بیت برتری‌هایی پیدا کرد اما این شرکت هنوز برای سودآوری در حال تقلاست. Jawbone افزایش سرمایه‌‌ این شرکت در مجموع به ۸۱۸ میلیون دلار رسیده است.

روزهای خوش Fitbit-2

فروش فیت‌بیت در طی هشت سال روند صعودی فوق‌العاده‌ای داشته است. در فصل مالی اخیر فروش این شرکت سه برابر شد و به ۳۳۶.۸ میلیون دلار رسید. مدیرعال فیت‌بیت معتقد است که سه دستبند  جدید این شرکت ( Charge ، Surge و Surge HR ) در به دست آمدن این موفقیت نقش داشته‌اند اما آگاهی بیشتر کاربران به تکنولوژی‌های پوشیدنی به خصوص بعد از معرفی ساعت اپل دلیل واقعی چنین موفقیتی است.

فروش و بازاریابی این شرکت اخیرا افزایش قابل توجهی داشته است. در سال ۲۰۱۴ این شرکت ۱۱۲ میلیون دلار روی بازاریابی هزینه کرده است . به گفته مدیرعامل فیت‌بیت افزایش آگاهی کاربران و آموزش آنها در هنگام معرفی یک رده‌بندی جدید محصولی بسیار مهم است. این کاری است که فیت‌بیت با افزایش حجم بازاریابی انجام داده است.

روزهای خوش Fitbit-3

بسیاری معتقدند که ساعت اپل قاتل دستبندهای هوشمندی چوون فیت‌بیت است . پارک تلاش می‌کند پاسخی دیپلماتیک به این موضوع بدهد. اومی‌گوید: ما فکر می‌کنیم بازار تجهیزات پوشیدنی بسیار بزرگ است و هنوز رقابتی در آن به وجود نیامده است. هم اکنون آگاهی کاربران موضوع بسیار مهمتری است و این اتفاقی است که در حال رخ دادن است. تنها در آمریکا سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار برای محصولات هوشمند سلامتی و ورزش هزینه می‌شود و تازه میزان نفوذ این محصولات در این کشور همچنان پایین است.

به گفته پارک رشد Fitbit نشان می‌دهد که فرصت‌های بزرگی برای شرکتهای مختلفی در این بازار ( محصولات پوشیدنی) وجود دارد.

شرکت تحقیقاتی  IDC پیش‌بینی کرده که بازار جها نی محصولات هوشمند پوشیدنی امسال ۱۷۳.۳ درصد رشد می‌کند  که حاصل از فروش  ۷۲.۱ میلیون دستگاه خواهد بود.

پارک پیشتر هم درباره حضور ساعت اپل و تاثیرش بر فیت‌بیت گفته بود: مردم نیازهای متفاوتی دارند و بسیار خوب است که محصولات مختلفی حالا در بازار وجود دارند که این نیازها را پوشش می‌دهند.

اما به جز اپل یک شرکت دیگر هم وجود دارد که شرکت Fitbit یک لحظه از آن چشم برنمیدارد. ژیائومی!

تولید کننده چینی تلفن‌های هوشمند با قابلیت و ارزان قیمت که او هم به بازار محصولات پوشیدنی وارد شده و دستبند هوشمندی تحت عنوان Mi-Band تولید کرده است. تنها یک سال پس از عرضه این دستبند ۱۵ دلاری ( در مقایسه با قیمت ۱۰۰ دلاری ارزان‌ترین مدل فیت‌بیت) ژیائومی توانسته است رتبه دوم پرفروش‌ترین دسبتند دیجیتالی را از آن خود کند. بر اساس تخمین IDC شرکت فیت‌بیت ۳۴.۲ درصد سهم بازار محصولات پوشیدنی ( ۱۱.۴ میلیون دستگاه) که در فصل نخست سال ۲۰۱۵ فروخته شده را در اختیار می‌گیرد. در همین حال ژیائومی با Mi Band با فروش ۲.۸ میلیون دستبند ۲۴.۶ درصد سهم این بازار را در اختیار می‌گیرد.

مدیرعامل فیت‌بیت می‌‌گوید که این شرکت قصد دارد که سرمایه‌گذاری گسترده خود روی تحقیق و توسعه محصولات تکنولوژی‌های پوشیدنی را ادامه دهد و در عین حال حاکمیت خود را بر دستبندهای ارزان قیمت‌تر مانند Mi Band را حفظ خواهد کرد. به گفته پارک این شرکت هم روی نرم‌افزار و هم سخت‌افزار سرمایه‌گذاری خود را افزایش می‌دهد و این کار را برای شرکت‌هایی که می‌خواهند با قیمت بسیار پایین محصولی را بسازند سخت خواهد کرد چراکه محصول نهایی آنها به اندازه کافی با قابلیت نخواهد بود.

در عین حال او به نکته دیگری نیز در این رقابت اشاره می‌کند. پارک می‌گوید: نقطه کلیدی در موفقیت ما تمرکز ما بر حوزه محصولات پوشیدنی بوده است ( برخلاف ژیائومی که بیشتر روی ساخت تلفن‌ هوشمند تمرکز دارد) . ما تلفن هوشمند نمی‌سازیم و در همه این سالها روی یک رده محصولی متمرکز شده‌ایم.

فیت‌بیت هر سال میزان سرمایه‌گذاری روی تحقیق و توسعه خود را دو برابر کرده است و امسال حتی آن را به ۱۵۰ میلیون دلار رسانده که سه برابر سال قبل است. این میزان هزینه هم روی نرم‌افزار و هم سخت‌افزار بوده است. هر چند پارک اشاره نمی‌کند که چقدر از این میزان هزینه مربوط به محصولات جدید می‌شده اما می‌گوید که  هم اکنون دو سوم کل مهندسانی که در Fitbit کار می‌کنند مهندسان نرم‌افزار هستند و این نشان می‌دهد که این شرکت چگونه بودجه تحقیق و توسعه خود را مصرف می‌کند.

به گفته پارک نکته کلیدی در سرمایه‌گذاری برای ساخت یک محصول خوب لایه نرم‌افزاری آن است. هم اکنون در نرم‌افزار این شرکت کاربران فیت بیت می‌توانند در فیس‌بوک با دوستانشان به رقابت بپردازند و به هم نشان دهند چه کسی قدم بیشتری برداشته یا از شاخص‌های سلامتی بهتری برخوردار بوده است. این ویژگی جالبی است که تجربه کاربری  جدیدی از این محصولات را ارایه می‌کند.

چند ماه قبل فیت‌بیت یک شرکت کوچک سازنده اپلیکیشن ورزشی به نام Fitstar را خرید. اپلیکیشن آن رایگان است اما حق عضویت در سرویس آن ۵۰ دلار است. فیت‌بیت هم یک حق عضویت ۵۰ دلاری برای کاربران سرویس premium خود عرضه می‌کند اما درآمد ناشی از این سرویس ۱ درصد کل فروش شرکت است.

پارک می‌گوید: درآمد از حق عضویت بخش بسیار کوچکی از کل درآمد ماست اما از خرید Fitstar شما می‌توانید متوجه شوید که تا چه حد برای ما مهم است سهم درآمد خود را از این بخش افزایش دهیم.

منبع:آی تی آنالیز

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *