جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


حقایق جالب در دنیای تکنولوژی

اولین موشواره(ماوس) تولیدشده، اولین دانشمندی که در زمینه علوم رایانه‌ای موفق به اخذ مدرک دکترا شد و حتی اولین گذرواژه بدون در نظرگرفتن ملاحظات امنیتی، همگی می‌توانند نکاتی ظریف اما خواندنی در دنیای تکنولوژی محسوب شوند. نکاتی که مطمئنا در خصوص بسیاری از آن‌ها آگاهی نداشته‌ایم و اکنون در قالب این مطلب، نگاهی کوتاه به آن‌ها خواهیم کرد.

حقایق جالب در دنیای تکنولوژی


 
بازیگر هالیوود و آهنگسازی که به پیدایش وای‌فای کمک کردند

حقایق جالب در دنیای تکنولوژی1

Hedy Lamarr یکی از بازیگران مشهور هالیوود است که اطلاعات زیادی از همسر خود که یک سازنده سرشناس سلاح‌های نظامی در زمان خود به شمار می‌رفت، بدست آورده بود. با این وجود آشنایی وی با آهنگ‌ساز آوانگارد، جرج آنتیل سرآغازی شد تا در طول جنگ جهانی دوم، این دو طرحی را در خصوص تکنولوژی که در آن سیگنال‌های رادیویی می‌توانستند بدون تداخل از فرکانسی به فرکانس دیگر انتقال یابند را عرضه کنند. این طرح قراربود در ارتباط رادیویی اژدرها مورد استفاده قرارگیرد اما نیروی‌ دریایی در آن زمان، با اجرایی شدن آن مخالفت کرد. نهایتا 20 سال بعد و در زمان بحران موشکی کوبا این طرح مورد استقبال قرارگرفت. طرحی که به توسعه استانداردهای انتشار امواج از جمله وای‌فای کمک شایانی کرد.

قاتلی که به علت استفاده از فایرفاکس تبرئه شد

حقایق جالب در دنیای تکنولوژی2

در سال 2011، دادگاه کیسی آنتونی سروصدای زیادی به راه انداخت. پلیس به بررسی شواهد موجود بر روی رایانه او از جمله تاریخچه جستجوی اینترنتی انجام شده توسط وی پرداخت. اما تنها پس از تبرئه آنتونی بود که وکیل وی اعلام کرد کلیدواژه‌هایی مانند مسمومیت و خفگی اگرچه در تاریخچه جستجوهای اینترنتی رایانه وی قرارداشته‌اند اما توسط دادستان مشاهده نشده‌اند. در واقع نیروهای تجسس تنها تاریخه جستجوهای مرورگر اینترنت اکسپلورر را بررسی کرده‌ بودند و به سراغ مرورگر مورد علاقه آنتونی! یعنی فایرفاکس نرفته بودند.

مشکل برنامه‌نویسی در سامانه دفاع ضدموشکی و حادثه‌ای که برای نیروهای آمریکایی در جنگ خلیج فارس رخ داد

حقایق جالب در دنیای تکنولوژی3

یکی از مرگ‌بارترین حملات به سربازان آمریکایی در سال 1991 و در جریان جنگ خلیج فارس زمانی اتفاق افتاد که یک موشک اسکاد عراقی، پایگاه نیروهای نظامی آمریکا در نزدیکی Dharan در عربستان صعودی را هدف قرارداد و نهایتا موجب کشته‌شدن 28 نفر شد. این در حالی است که سامانه دفاعی پاترویت از متوقف کردن این موشک اسکاد بازمانده بود. به‌نظر می‌رسد وجود مشکل نرم‌افزاری در پاتریوت، علت اصلی ایجاد فاجعه یادشده باشد.
قسمتی از محاسبات داخلی در این سامانه بر پایه نمایش اعشاری زمان و قسمتی از آن بر پایه نمایش باینری طراحی شده بودند. با بروز مشکل در قسمت زمان‌سنج داخلی پاتریوت و همزمان با ادامه فعالیت سیستم بدون راه‌اندازی مجدد، شرایط از این هم بدتر شد. این در حالی است که در تمام مدت جنگ، سیستم‌های پاتریوت همواره در وضعیت هشدار بودند و هیچ‌گاه راه‌اندازی مجدد نشدند. بدنیست بدانید موشکی که این پایگاه نظامیان آمریکایی را هدف قرارداد آخرین موشک شلیک شده توسط عراقی‌ها هم بود.

یکی از اولین مدارک دکترای علوم رایانه توسط یک راهبه اخذ شد
 
حقایق جالب در دنیای تکنولوژی4

Mary Kenneth Keller نامی است که در تاریخ علوم رایانه ثبت شده است. وی به عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی به توسعه BASIC کمک کرد و نهایتا در ژوئن سال 1965 موفق به اخذ مدرک Ph.D در زمینه علوم رایانه‌ای (از دانشگاه ویسکانسین)  شد. همین امر نام وی را با عنوان اولین دکترای علوم رایانه تاریخ، جاودانه کرد. این در حالی است که Irving C. Tang نیز به عنوان بانویی دیگر، در همان ماه مدرک خود را در زمینه علوم رایانه از دانشگاه واشنگتن اخذ کرد.
با این تفاسیر بدنیست بدانید که کلر یک راهبه بود و پس از اخذ مدرک یادشده کرسی استادی دپارتمان کالج Clarke به وی تعلق گرفت.

رمز هشت عدد صفر، گذرواژه‌20 ساله‌ای برای برنامه موشک‌های هسته‌ای آمریکا
 
حقایق جالب در دنیای تکنولوژی5

در سال 1963، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، کندی از هراس خود در خصوص احتمال استفاده از موشک‌های هسته‌ای به‌طور خودسرانه، آن‌هم توسط فرماندهان رده‌بالای ارتش این کشور صحبت کرد. به‌همین منظور سیاست جدیدی در استفاده از گذرواژه‌ای هشت رقمی به‌منظور فعال‌سازی سامانه موشکی در نظر گرفته شد. اما کارمندان نیروی هوایی دغدغه دیگری یعنی بروز تاخیر در پاسخ به فرامین نظامی در خصوص شلیک این موشک‌ها داشتند و از همین رو گذرواژه 00000000 را برای سامانه موشکی انتخاب کردند. این رمز بر روی کاغذ نوشته شد تا فرماندهان نیز این گذرواژه را فراموش نکنند! اگرچه نیروی هوایی آمریکا این موضوع را به‌طور رسمی تکذیب یا تایید نکرده اما بروس بلیر که از جمله افسران اجرایی نیروی هوایی در دهه 70 میلادی بوده این مسئله را تایید کرده است.

قطع اینترنت نروژ برای جلوگیری از آلودگی آن!

حقایق جالب در دنیای تکنولوژی6
Pål Spilling یکی از پیشگامان علوم رایانه در نروژ است که در خصوص تلاش‌هایش  در زمینه شبکه‌های اینترنتی نروژ در سال 1973 بارها و بارها مورد تقدیر قرارگرفت. با این وجود 15 سال بعد از زمان یادشده، اینترنت شاهد اولین آلودگی جدی در قالب کرم خودتکثیر‌کننده Morris بود. این کرم می‌توانست خود را بارها و بارها بر روی یک رایانه تکثیر کند تا نهایتا از عملکرد مطلوب آن جلوگیری کند. با گسترش این کرم اینترنتی در آمریکا، همکاران آمریکایی Spilling در خصوص انتشار آن به وی هشدار دادند. Spilling که با هشداری روبرو شده بود که رایانه‌های کشورش و از آن مهم‌تر منافع ملی نروژ را تهدید می‌کرد در اقدامی سریع، نروژ را از اینترنت جهانی جدا کرد! لازم به ذکر است که در زمان یادشده این عمل از طریق جداکردن یک کابل، میسر بود.

آمازون، نامی که برای بالاتر قرارگرفتن در ترتیب الفبایی انتخاب شد

حقایق جالب در دنیای تکنولوژی7

آمازون امروزه به عنوان یکی از غول‌های دنیای تکنولوژی شهرتی جهانی دارد. بدنیست بدانید که Jeff Bezos قصد داشت نام این سرویس‌دهنده فعال اینترنتی را Cadabra انتخاب کند که در واقع کوتاه‌شده عنوان Abracadabra به معنای سخن نامفهوم است. وی در واقع قصد داشت با استفاده از این عبارت، تفسیر و توضیحی در خصوص تجربه باورنکردنی خرید کتاب از این و‌ب‌سایت را بازگو کند اما هنگامی که وکیل شرکتی آمازون، به اشتباه این نام را Cadaver به معنای جسد شنید، وی تصمیم گرفت این عنوان را تغییر دهد.
در سال 1995 محبوب‌ترین روش برای پیمایش وب، استفاده از بخش‌بندی‌های ارائه شده توسط یاهو بود که نام‌ها را به ترتیب حروف الفبا، در لیست قرار می‌داد. همین امر باعث شد Amazon به منظور قرارگرفتن در صدر لیست، به عنوان نام این شرکت انتخاب شود.

موشواره‌های رایانه‌ای تاکنون حداقل سه‌مرتبه اختراع شده‌اند

حقایق جالب در دنیای تکنولوژی8
در سال 1968، داگلاس انگلبرت نمایشی از یک سیستم آنلاین را در قالب رایانه‌ای مجهز به آنچه امروز رابط کاربری نامیده می‌شود پیش‌روی همگان قرارداد. در این نمایش وی از موشواره‌ای که خودش شخصا توسعه داده بود به عنوان یکی از ابزارهای ورودی اولیه استفاده کرد. این در حالی است که ابزارهای ورودی مانند این موشواره، پیش از آن نیز حداقل دوبار اختراع شده بودند. تام کرنستون و فرد لانگ‌استف در سال 1952 و رالف بنجامین در دهه 1960 نمونه‌هایی متفاوت از موشواره رایانه‌ای را به همراه ترک‌بالی لاستیکی طراحی کرده بودند. از آنجایی که هر دو پروژه در قالب طرح‌های نظامی انجام شده بودند، به‌طور مقطعی استفاده شده و به سرانجام دیگری نرسیدند.

امکان از بین‌رفتن اطلاعات شما در اثر ذرات پرانرژی فضای خارج از جو

حقایق جالب در دنیای تکنولوژی9

نیمه‌هادی‌ها همواره در معرض بروز خطاهای مختلف قراردارند. این خطا ممکن است از بیت اطلاعاتی خاص و یا سیگنالی اشتباه پدید آید اما بدنیست بدانید که عوامل متعددی در بروز این خطاها نقش دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به اشعه‌های کیهانی و همچنین ذرات با انرژی بالا که از فضای بیرون از جو زمین وارد آن می‌شوند اشاره کرد. این اشعه‌ها می‌توانند بیت‌های موجود در تراشه‌های الکترونیکی شما را تغییر دهند. راه‌حل‌های موجود در جهت جلوگیری از بروز این مشکل نیز قرار دادن تجهیزات الکترونیکی در غارهای زیرزمینی و یا راه‌اندازی مجدد آن‌ها هستند!

تماس‌های ویدئویی از زمان دولت نیکسون در آمریکا 
 
حقایق جالب در دنیای تکنولوژی

مطمئنا تماس‌های ویدئویی را باید یکی از نشانه‌های پیشرفت در تکنولوژی سال‌های اخیر به حساب آورد. با این وجود بد نیست بدانید که در سال 1970 شرکت آمریکایی AT&T از عرضه محصول خود یعنی Picturephone خبر داد. اگرچه قرار بود صدها هزار دستگاه از این تلفن‌های ویژه برای برقراری تماس‌های تصویری در مدت 5 سال در سراسر آمریکا نصب شوند اما تا سال 1975 تنها چندصد دستگاه از آن نصب شدند. مطمئنا هزینه 160 دلاری برای یک ماه که معادل 947 دلار در سال 2015 است (آن‌هم برای برقراری تماس به مدت 30 دقیقه) یکی از دلایل اصلی در بروز این محدودیت در تعداد نصب بود.

نیجریه، غنا و بنگلادش، کشورهایی فارغ از خطوط تلفن ثابت!

حقایق جالب در دنیای تکنولوژی11

اکثر کشورها به ویژه در آمریکای شمالی و اروپا، تلاش زیادی داشته‌اند تا کلیه امکانات مخابراتی را در جهت متصل کردن هر چه بیشتر منازل شهروندان خود به‌کار گیرند. با این وجود در برخی مناطق فقیرتر که اکثرا توسط همان کشورهای یادشده در بالا استعمار شده بودند خبری از تجهیزات اینچنینی نیست. به عنوان مثال، امروزه کمتر از یک درصد از خانه‌ها در نیجریه، غنا و بنگلادش از خطوط تلفن ثابت بهره می‌برند. البته این به‌معنای ضعف قابلیت‌های ارتباطی در این کشورها نیست. در حال حاضر چیزی بیش از 85 درصد از شهروندان این کشورها به تلفن همراه دسترسی دارند اما خطوط تلفن ثابت در این کشورها جایی نداشته و ندارند.

اولین وب‌سایت اینترنتی که هنوز هم بدون تغییر مانده است
حقایق جالب در دنیای تکنولوژی
در تاریخ ششم آگوست سال 1991، تیم بارنرز- لی خبر از پروژه‌ای به نام World Wide Web یا همان W3 داد. اما بدنیست بدانید که اولین صفحه وب همچنان در همان آدرس قبلی آن در درون وب‌سایت آزمایشگاه فیزیکی CERN، بدون تغییر، قابل دسترسی است. لازم به ذکر است که هیچ پس‌زمینه و گرافیکی نیز برای آن در نظر گرفته نشده و تنها متن ساده و لینک‌هایی به دیگر اطلاعات و توضیحات موجود در خصوص وب در حال تولد، قابل مشاهده است.
در صفحه مربوط به سوالات متداول می‌توانید لینک‌هایی در ارتباط با توضیحاتی در زمینه نحوه ایجاد وب‌سرور و دریافت مستندات وب در زمانی که در اینترنت حضور ندارید (توضیح مفهوم ایمیل) را مشاهده کنید.
این‌ها تنها نمونه‌هایی از حقایق عجیب و واقعی در دنیای تکنولوژی هستند. در صورتی که شما نیز از نمونه‌هایی مشابه آگاهی دارید، در قسمت نظرات ما را از آن‌ها مطلع سازید.

منبع آی تی ایران

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *