جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


سرگذشت حرف «i» در ابتدای محصولات اپل

کمپانی معظم اپل، میراث استیو جابز فقید است اما جالب است بدانید حرف i در محصولات اپل، حاصل نبوغ این مرد بزرگ نیست!

سرگذشت حرف «i» در ابتدای محصولات اپل
روزی روزگاری، مدت‌ها قبل از آنکه رهبران دنیای تکنولوژی عادت به پوشیدن پیراهن‌های یقه اسکی و تی‌شرت‌های مخصوص به خود کنند شرکتی به نام اپل که در حال افول و سقوط بود تحت رهبری شخصی به نام «استیو جابز» اقتدار و مشروعیت خود را در عرصه تکنولوژی مجددا بدست آورد. در کنار وی مغزی متفکر به نام «جاناتان آیو» و رایانه‌ای به نام iMac قرار داشت.


سال ۱۹۹۸ بود و رایانه iMac نمونه‌ای بود که پیش از آن در عرصه تکنولوژی دیده نشده بود. با طراحی منحصر به فرد و سخت‌افزارهای پیشرو در زمان خود. اما یک مغز متفکر دیگر در این میان حضور داشت: کارمندی در اپل با نام «کن سگال» یعنی همان شخصی که مسئول مستقیم حرف i در محصولات اپل است: iPhone، iPad، iMac و … .

از آنجایی که در سال ۱۹۹۸ رایانه iMac به شکلی ویژه برای آن دسته از مشتریانی که قرار بود به اینترنت دسترسی داشته باشند طراحی شده بود، سگال پیشنهاد داد که حرف i به عنوان اولین حرف در واژه انگلیسی Internet به کار گرفته شود.

استیو جابز وقتی که این رایانه را معرفی میکرد به دنیا گفت: هرچند خون مکینتاش در رگ‌های این رایانه جریان دارد، اما ما آن را در راستای اولین نیاز مشتریان خود یعنی رفتن به اینترنت طراحی کرده‌ایم. سریع و ساده. این چیزی است که هدف اولیه این محصول است.

اما واقعیت این است که حرف i تنها مربوط به اینترنت نیست و در همین جا متوقف نمیشود. استیو جابز همچنین اقدام به معرفی همه چیزهای دیگری کرد که این حرف به آنها مرتبط می‌شد. Instruct، inform، individual، inspire. این ایده به سرعت در ذهن بسیاری از کاربران جای گرفت و نمود بارز و ذاتی حرف iبیش از همه در محصولی به نام iPhone جان گرفت.

به این ترتیب حرف i بسیار فراتر از معنای اینترنت محور خود قدم برداشت و حتی در محصولی مانند iPod که در ابتدا و در اولین نسل خود چندان بر محور اینترنت نبود نیز خودنمایی کرد.

البته به مرور زمان و با گذشت چندی سال اپل از این قاعده و اصل اساسی نام گذاری منحرف شده است و در محصولات جدید این شرکت نظیر Apple TV یا ساعت هوشمند این شرکت یعنی Apple Watch دیگر خبری از i نیست.

اما هنوز هم برای همه کاربران در سراسر دنیا حرف i یاد آور اپل و البته استیو جابز است. تا جایی که بعد از اپل بسیاری دیگر از شرکت‌ها اقدام ب استفاده از این حرف در ابتدای محصولات خود کردند اما هیچ کدام از این‌ها به اندازه i در محصولات اپل مشروعیت بخش و پر معنا نبوده است.

این روزها با ابزارهای جدید و تکنولوژی‌های بزرگی نظیر IoT و تعداد فراوان دستگاه‌های متصل به اینترنت i به تنهایی دیگر نشانه و دالی مبنی بر اینترنت نیست و به مرور زمان گویا بعد از جابز به تدریج این حرف به ماهیت اصلی خود باز می‌گردد!

منبع: تابناک

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *