جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


اندروید، ملقب به بهشت بدافزارها

میزان استفاده مردم از گوشی‌های هوشمند به شدت در حال گسترش است و در این میان سیستم‌عامل بخش قابل توجهی از این گوشی‌ها اندروید است که طبق بررسی‌های صورت گرفته از این سیستم‌عامل به عنوان بهشت بدافزارها یاد می‌شود.

اندروید، ملقب به بهشت بدافزارها

طبق آمارهای ارائه شده در کشور بیش از ۲۵ میلیون کاربر گوشی هوشمند داریم و این آمار به طور دائم در حال گسترش است.

در این میان بر اساس رنج قیمتی متوسط بیشتر افراد از گوشی‌هایی استفاده می‌کنند که سیستم‌عامل آنها اندروید است.

اما استفاده از این گوشی‌ها نیازمند رعایت نکات ایمنی خاص است چراکه گشتی کوتاه در دنیای اینترنت گویای آن است که حدود۹۷ درصد از ویروس‌ها و بدافزارها مربوط به این سیستم‌عامل می‌شود.

علاقه مردم به استفاده از برخی برنامه‌های خاص گوشی‌های اندرویدی باعث شده که افراد تمایل مضاعفی برای خرید گوشی‌های اندرویدی نشان دهند اما باید به این نکته نیز توجه داشت که سیستم‌عامل اندروید محبوب‌ترین سیستم‌عامل هکرها و بدافزارنویسان است.

آلوده شدن به ویروس‌ها و بدافزارها از جمله مشکلاتی است که در کمین کاربران تلفن‌های همراه نشسته و در این میان یکی از چالش‌هایی که ارائه کنندگان سیستم‌عامل با آن روبرو هستند این است که هرچه محصول آنها محبوبیت بیشتری در بین مردم داشته باشد، به همان نسبت علاقه هکرها و ویروس‌نویسان هم بیشتر می‌شود.

اکنون به گواهی آمارها، سیستم‌عامل اندروید دارای بالاترین میزان فروش در بازار گوشی‌های همراه است و به همین دلیل بیش از دیگر رقیبان خود مورد تهدید بدافزارهای مختلف قرار گرفته است.

به عنوان مثال در سال ۲۰۱۱ تنها ۱۰ مورد بدافزار جدید برروی نرم‌افزارهای اندروید شناسایی شد، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۲ تقریبا چهار برابر شده و به ۳۷ مورد رسید.

مطالعات Juniper Networks در سال‌های گذشته این گونه نشان می‌دهد که ۴۸ درصد از این حملات از طریق تروجان‌های پیام کوتاه، ۲۹ درصد از طریق نصب‌نرم‌افزارهای تقلبی و ۱۹ درصد از طریق بدافزارهای جاسوسی به وقوع می‌پیوندد.

بر همین اساس به کاربران توصیه شده برای کاهش خطر آلوده شدن به بدافزار، از فروشگاه‌های برنامه‌های کاربردی متفرقه خرید نکنند، سیستم‌های‌عامل تلفن همراه خود را به روزرسانی کنند و به برنامه‌ها اجازه ندهند تا به اطلاعات شخصی و خصوصی ذخیره شده برروی دستگاه، دسترسی پیدا کنند.

اما در زمینه مشکلاتی که به واسطه ویروس و بدافزار در گوشی ایجاد می‌شود می‌توان به موارد متعددی اشاره کرد که بسیاری سایت‌ها نیز به ارائه توضیحاتی در این باره پرداخته‌اند.

در این میان یکی از مشکلات رایجی که در این زمینه ایجاد می‌شود این است که ویروس به طور خودکار به ارسال پیامک‌هایی بدون اجازه و اطلاع صاحب گوشی می‌پردازد که همین موضوع می‌تواند مشکلات متعددی را برای فرد به دنبال داشته باشد.

گاهی نیز برخی بدافزارها در صورت از بین نرفتن در یک ساعت اولیه فعالیت سبب از بین رفتن داده‌های شما خواهد شد.

با طراحی یک کرم انبوهی از پیام‌ها توسط MMS از سوی گوشی آلوده ارسال می‌شود که صاحب گوشی نیز خود در جریان این ارسال‌ها نخواهد بود.

ویروس‌هایی نیز هستند که اطلاعات SMS و MMS گوشی را مورد سرقت قرار می‌دهند.

برخی نیز با ارسال پیامی با این عنوان که یک برنامه مهم یا به روزرسانی امنیتی لازم دارید وارد گوشی شما می‌شوند.

ویروس‌هایی نیز وجود دارند که سبب قفل شدن گوشی شما خواهند شد و اجازه هیچگونه عملیاتی را به شما نمی‌دهند.

بی‌شک فعال کردن یک کلمه عبور (Pin) نخستین اقدام دفاعی برای محافظت از اطلاعات شما خواهد بود.

این کار کمک می‌کند که در صورت گم شدن، به سرقت رفتن یا جا ماندن دستگاه از برداشتن آن توسط دیگران و مشاهده و دستکاری محتویات آن در امان باشید.

اغلب سیستم‌های‌عامل‌ موبایل، به‌طور خودکار داده‌های دستگاه را پس از چند بار تلاش ناموفق برای وارد کردن کلمه عبور حذف می‌کنند.

این کار در صورتی که رمزگذاری توسط دستگاه پشتیبانی نشده باشد بسیار ارزشمند است اما برای دستگاه‌هایی که از رمزگذاری بهره می‌برند هم می‌تواند مفید باشد؛ چراکه دادن فرصت نامحدود به دیگران برای حدس زدن کلمه عبور، شانس آنها را بیشتر می‌کند.

البته باید به خاطر داشته باشید که حتما از تمامی داده‌های خود به طور منظم یک نسخه پشتیبانی تهیه کنید و از راهکاری برای بازیابی داده‌های خود در یک دستگاه جدید بهره‌مند شوید.

اما به عنوان چهارمین راهکار، پیش از اینکه گوشی شما گم شده یا به سرقت برود، باید راهکاری برای ردیابی و مدیریت از راه دور آن داشته باشید.

اینگونه راهکارها به شما اجازه می‌دهند که موقعیت دستگاه‌تان را روی یک نقشه مشاهده کنید.

علاوه بر این برای جلوگیری از ورود بدافزارها به گوشی‌تان می‌توانید راهکارهای زیر را نیز مورد استفاده قرار دهید؛

از نرم‌افزارهای هک شده/ تغییر کرده استفاده نکنید؛ مرتبا چند نسخه پشتیبان از فایل‌های خود بگیرید و برنامه یا بازی را از سایت‌های رسمی دانلود کنید.

تنظیمات امنیتی گوشی خود را فعال کنید؛ مانند کد امنیتی که اجازه ندهید کاربرانی غیر از شما، روی تلفن همراهتان نرم‌افزارهای متفرقه نصب کنند.

از کسانی که نمی‌شناسید، هیچ فایلی از طریق بلوتوث دریافت نکنید.

حتی اگر آنها را می‌شناسید باز هم احتیاط کنید. چون ممکن است نرم‌افزارهای آنها چیزی که شما تصور می‌کنید نباشند. اگر از بلوتوث تلفن همراهتان استفاده نمی‌کنید آن را خاموش کنید.

وقتی برای مرور وب از تلفن همراه استفاده استفاده می‌کنید فقط به سایت‌های مطمئن سر بزنید.

هنگام اتصال به سیستم‌های Wi-Fi عمومی احتیاط کنید، مگر اینکه بتوانید تشخیص بدهید که صاحبان آنها مطمئن هستند.

البته درنهایت باید این نکته را نیز مد نظر داشت که موضوع آلوده شدن به بدافزار و ویروس تنها مربوط به گوشی‌هایی از نوع اندروید نمی‌شود و هر یک از سیستم‌های‌عامل‌ از جمله iOS نیز مشکلات خود را در این زمینه دارند.

منبع:ایتنا

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *