جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


آمار شبکه های اجتماعی در سال 2015

شبکه‌های اجتماعی حاکمیت دنیای مجازی را در اختیار دارند و این‌طور که آمارهای رسمی نشان می‌دهد، یک‌سوم مردم جهان در این پلتفرم‌های تعاملی عضو هستند. محبوبیت شبکه‌های اجتماعی به‌قدری افزایش یافته است که کارشناسان می‌گویند به کمک آنها می‌توان رفتار و عملکرد یک جامعه را تغییر داد، موفقیت هرچه بیشتر کسب‌وکارها را موجب شد، فروش یک محصول خاص را بیشتر کرد، نحوه فعالیت یک برند در بازار جهانی را بهبود بخشید و به عبارت دیگر سمت و سوی فعالیت در دنیای واقعی را در دست گرفت. شاید به همین دلیل است که کاربران چند ساعت از روز خود را به گشت‌وگذار در فیس‌بوک اختصاص می‌دهند یا اینکه در طول روز بارها به صفحه خود در توییتر سر می‌‌زنند.

آمار  شبکه های اجتماعی در سال 2015


محتوا، نحوه به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات و نوع پاسخگویی به نیاز کاربران مهم‌ترین بخش‌های یک شبکه اجتماعی را تشکیل می‌دهند و این روزها تقریبا بیشتر افراد یک جامعه با این پلتفرم‌ها درگیر هستند. کارشناسان از شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک عرصه جهانی یاد می‌کنند که گوشه و کنار دنیای وب را هم تسخیر کرده‌اند و تقریبا همه مردم کره خاکی به نوعی با آن درگیر هستند. به‌طور کلی گفته می‌شود 72 درصد کاربران اینترنتی جهان در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند و 89 درصد این افراد در گروه سنی 18 تا 29 سال به‌سر می‌برند. بررسی‌ها نشان داده 60 درصد افراد 50 تا 60 ساله در شبکه‌های رسانه‌ای فعال هستند و 43 درصد افرادی بالای 65 سال هم از مزایای این سایت‌ها استفاده می‌کنند. کارشناسان مرکز Biz Trends بر اساس آخرین مطالعه خود روی 10 شبکه اجتماعی برتر جهان، آمار و ارقام جالبی منتشر کردند که به قرار زیر بازگو می‌شود.

فیس‌بوک
فیس‌بوک همچنان به‌عنوان بزرگترین و پرمخاطب‌ترین شبکه اجتماعی در جهان یاد می‌شود. تنها در کشور آمریکا بیش از یک میلیون سازمان کوچک و متوسط آگهی‌های تبلیغاتی خود را روی فیس‌بوک منتشر می‌کنند و همچنین گفته می‌شود سازمان‌های بزرگ آمریکایی سالانه بیش از 100 میلیون دلار بودجه تبلیغاتی خود را به فیس‌بوک اختصاص می‌دهند.
هم‌اکنون تعداد مشترکان فیس‌بوک از 3/1میلیارد نفر هم فراتر رفته است و بیش از یک میلیون سایت اینترنتی با لینک مستقیم برای ورود به صفحه شخصی در فیس‌بوک موجود است. همچنین 23 درصد کاربران فیس‌بوک دست‌کم روزی پنج بار وارد صفحه اختصاصی خود می‌شوند و 47 درصد کاربران هم اعلام کرده‌اند فیس‌بوک بیشترین تاثیر را در روند خریدهای آنها به جا می‌گذارد. علاوه بر این مشخص شده است 70 درصد بازاریابان از فیس‌بوک برای جذب مشتریان جدید استفاده می‌کنند.

توییتر
توییتر برای آن دسته از کاربرانی که تمایل دارند پیام‌های کوتاه خود را با دیگران به‌اشتراک بگذارند، بهترین شبکه اجتماعی محسوب می‌شود. توییت‌های 140 کاراکتری طی چند سال گذشته توانسته‌اند دنیای شبکه‌های رسانه‌ای را متحول کنند. آمارها نشان می‌دهد 81 درصد درآمدهای تبلیغاتی در توییتر از طریق دستگاه‌های موبایلی حاصل می‌شود و این سایت به واسطه سرویس Promoted Trend برای انتشار آگهی‌های 24 ساعته در هر شبانه روز دست‌کم 200 هزار دلار درآمد کسب می‌کند. کارشناسان می‌گویند توییتر را باید به اندازه فیس‌بوک جدی گرفت و آن را یکی از تاثیرگذارترین سایت‌های اینترنتی جهان دانست. این سایت هم‌اکنون بیش از 650 میلیون عضو ثبت شده دارد و 34 درصد بازاریابان از توییتر برای فروش محصول و موفقیت حضور خود در بازار جهانی استفاده می‌کنند. توییتر بین سال‌های 2014-2013 سریع‌ترین رشد را در میان شبکه‌های اجتماعی داشته و تعداد اعضای خود را 44 درصد بیشتر کرده است. این شبکه اجتماعی ماهانه 250 میلیون کاربر فعال دارد که روز به‌روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.
شایان ذکر است که طی چند ماه اخیر برخی تغییرات در توییتر ایجاد شده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به رفع محدودیت 140 کاراکتری برای نوشتن توییت‌ها اشاره کرد.

LinkedIn
از این سایت به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی سازمانی در جهان یاد می‌شود. این سایت شبکه‌های تخصصی در میان کارشناسان جهان ایجاد کرده است و مدیران و کارمندان را به هم متصل می‌کند. در حال حاضر بیش از 352 میلیون نفر در LinkedIn عضو هستند و با گذشت هر یک ثانیه دو عضو جدید به این شبکه اجتماعی افزوده می‌شود.
در هر ماه به طور میانگین 97 میلیون نفر از اعضای LinkedIn به صفحه اختصاصی خود سر می‌زنند و این مرکز پیش‌بینی کرده تعداد مشترکان خود را تا سال 2020 به سه میلیارد نفر برساند. در پایان ژوئیه 2015 کاربران از 200 کشور جهان در این شبکه اجتماعی عضویت داشتند و 70 درصد اعضای این مجموعه در خارج از آمریکا به سر می‌بردند. سایت LinkedIn ادعا می‌کند اگر مشترکان آن مطالب خود را همراه با یک عکس به‌اشتراک بگذارند، احتمال دیده شدن آنها از سوی بقیه کاربران 11 برابر افزایش می‌یابد. ماه گذشته صفحات مختلف در این شبکه اجتماعی 35 میلیارد بار دیده شد.

Google Plus
این شبکه اجتماعی که تحت مدیریت گوگل خدمات خود را ارایه می‌دهد، به‌طور میانگین در هر ماه 359 میلیون کاربر فعال دارد و در بیشتر مواقع برای بازاریابی و فعالیت‌های آنلاین تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در فصل دوم سال 2015 میلادی میزان ارتباط مثبت میان مشترکان Google+ و برندهای بزرگ جهان 53 درصد بیشتر شده است. در حال حاضر یک میلیارد حساب کاربری فعال در Google+ موجود است و گفته می‌شود هر سال تعداد کاربران آن 33 درصد افزایش می‌یابد. بزرگ‌ترین گروه مخاطبان این شبکه اجتماعی را افراد 45 تا 54 سال تشکیل می‌دهند و تعداد آنها از سال 2012 به بعد 56 درصد افزایش یافته است.
کمتر از سه سال است که این شبکه اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرده و اگرچه ابتدا با سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری فعالیت خود را آغاز کرد، اما ارزش کنونی آن چند میلیارد دلار محاسبه می‌شود. به‌طور میانگین هر کاربر هفت بار در روز به صفحه اختصاصی خود در Google+ مراجعه می‌کند و در مجموع سه ساعت و 46 دقیقه در آن حضور می‌یابد. بیشتر مطالبی که در این شبکه اجتماعی به‌اشتراک گذاشته می‌شود، کمتر از 60 کاراکتر دارد و 97/6 درصد از ترافیک اینترنتی جهان در اختیار Google+ است.

یوتیوب
این سایت که یکی از زیرمجموعه‌های گوگل محسوب می‌شود، بزرگ‌ترین مرکز انتشار تصاویر ویدیویی آنلاین در جهان است. پیش‌بینی می‌شود یوتیوب در سال 2016 میلادی بیش از 6/5 میلیارد دلار درآمد داشته باشد. هم‌اکنون در هر ماه شش میلیارد ساعت ویدیو روی سایت یوتیوب مشاهده می‌شود و کاربران موبایلی روزانه یک میلیارد ویدیو منتشرشده روی آن را تماشا می‌کنند. در مجموع روزی چهار میلیارد ویدیو روی یوتیوب مشاهده می‌شود و در هر دقیقه معادل 300 ساعت فایل تصویری جدید در این سایت قرار می‌گیرد.
میزان ویدیوهای یوتیوب که هر دقیقه در فیس‌بوک مشاهده می‌شود، معادل 323 روز است و تقریبا 9 درصد سازمان‌های جهان آگهی‌های خود را روی آن منتشر می‌کنند. بر اساس آخرین آمار 9/81 درصد از تمام کاربران اینترنتی 14 تا 17 ساله جهان از یوتیوب استفاده می‌کنند و 72 درصد بزرگسالان هم به آن سر می‌زنند.

Pinterest
این شبکه اجتماعی یکی دیگر از ابزارهای رسانه‌ای آنلاین محسوب می‌شود که طی مدت کوتاه پیشرفت قابل ملاحظه داشته است. هم‌اکنون بیش از 70 میلیون کاربر فعال در این شبکه اجتماعی عضو هستند که 85 درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند و بیش از 9 میلیون کاربر هم از طریق صفحه اختصاصی خود در فیس‌بوک وارد Pinterest می‌شوند.
این شبکه اجتماعی می‌گوید از تمام کلیدواژه‌هایی که در آن جست‌وجو می‌شود، کاربران 12 درصد کلمات را با خطا تایپ می‌کنند. حدود 8/4 درصد از کاربران این سایت در محل کار خود سراغ صفحه شخصی می‌روند و درمجموع 40 درصد کاربران آن را غیرآمریکایی‌ها تشکیل می‌دهند. تعداد کاربران Pinterest سالانه 135 درصد افزایش می‌یابد و کاربران در هر بار مراجعه 2/14 دقیقه در این ابزار موبایلی گشت‌وگذار می‌کنند.

اینستاگرام
بازاریاب‌ها این روزها اینستاگرام را یکی از بهترین پلتفرم‌های اجتماعی می‌دانند و توجه ویژه به آن دارند. اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بسیار کاربردی برای روایت انواع داستان‌های تصویری است و می‌تواند در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. بیش از 300 میلیون کاربر جهانی در طول هر ماه به صفحه اختصاصی خود در اینستاگرام سر می‌زنند و روزانه 75 میلیون کاربر از خدمات آن استفاده می‌کنند. به‌طور کلی 20 درصد کاربران اینترنتی جهان با اینستاگرام درگیر هستند و جوانان بزرگ‌ترین گروه مخاطبان این مجموعه‌اند.
از مجموع مشترکان اینستاگرام، 51 درصد را مردان تشکیل می‌دهند و 14 درصد مطالبی که روی آن منتشر می‌شود حین رانندگی به‌اشتراک گذاشته می‌شود. البته طبق آمار هشت درصد حساب‌های کاربری در اینستاگرام جعلی یا غیرواقعی هستند و 90 درصد اعضای این گروه را افرادی تشکیل می‌دهند که کمتر از 35 سال دارند. اینستاگرام یکی از زیرمجموعه‌های فیس‌بوک محسوب می‌شود.

Tumblr
به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های یاهو توانسته است خود را به یکی از موفق‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان تبدیل کند. این پلتفرم میکروبلاگ برای به‌اشتراک‌گذاری عکس‌، ویدیو، فایل صوتی، متن، پرسش، و هر آنچه کاربر نیاز دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم‌اکنون بیش از 420 میلیون نفر در Tumblr عضو هستند و این افراد تاکنون 217 میلیون وبلاگ شخصی ایجاد کرده‌اند.
در هر روز بیش از 120 هزار وبلاگ در این شبکه اجتماعی به‌روز می‌شود و تاکنون 99 میلیارد عکس و مطلب روی آن قرار گرفته است. اعضای این شبکه اجتماعی روزی 6/113 میلیون مطلب به‌اشتراک می‌گذارند و با هر بار ورود 28 دقیقه در صفحه شخصی خود گشت‌وگذار می‌کنند. تعداد کاربران ماهانه این شبکه اجتماعی موبایلی 1/199 میلیون نفر گزارش شده است.

Flickr
این شبکه اجتماعی که به به‌اشتراک‌گذاری عکس و ویدیو اختصاص دارد، یکی از زیرمجموعه‌های یاهو محسوب می‌شود و روزانه 5/3 میلیون عکس جدید روی آن قرار می‌گیرد. این شبکه اجتماعی در مجموع 92 میلیون مشترک فعال دارد و که کاربران آن از 63 کشور با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. تاکنون بیش از 10 میلیارد عکس از سوی کاربران Flickr روی آن منتشر شده است و این افراد بیش از دو میلیون گروه اختصاصی تشکیل داده‌اند.
شبکه اجتماعی Flickr که خدمات خود را به‌صورت موبایلی و رایانه‌ای ارایه می‌دهد، برای عکاسان محبوبیت فراوان دارد و بیشتر عکس‌هایی که سال 2014 روی آن گذاشته شد، با دوربین‌های شرکت Canon گرفته شده بود. در بخش دیگر بیشتر عکس‌های موبایلی سال گذشته در Flickr هم با گوشی هوشمند آیفون 5 گرفته شد.

Reddit
این شرکت اجتماعی موبایلی با هدف سرگرمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اعضای ثبت‌شده انواع محتویات مورد نظر خود را به‌اشتراک می‌گذارند. این ابزار اجتماعی در هر ماه به‌طور میانگین 174 میلیون کاربر فعال دارد و طی 10 سالی که از زمان تاسیس آن می‌گذرد بسیار محبوب شده است. کاربران از 209 کشور جهان در Reddit عضو شده‌اند و در هر ماه 55/7 میلیارد صفحه در این شبکه اجتماعی مشاهده می‌شود.
اعضای این شبکه اجتماعی به مطالب منتشرشده 16 میلیارد رای مثبت و 5/2 میلیارد رای منفی داده‌اند و در مجموع 7/1میلیارد کامنت هم برای این مطالب نوشته شده است. تا پایان ژوییه 2015 بیش از 190 میلیون مطلب روی Reddit منتشر شده است و کاربران در هر ماه 85 دقیقه را به حضور در این شبکه اجتماعی اختصاص می‌دهند.
منبع:عصرارتباط

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *