جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


دلایلی برای خداحافظی با فیسبوک

سال پیش فیس‌بوک توانست خود را به عنوان شبکه اجتماعی جذاب در میان کاربران به اثبات برساند. شبکه اجتماعی که در واقع قراربود پلی برای ارتباط با دوستان قدیمی و افراد خانواده باشد. در قالب این شبکه اجتماعی امکان به اشتراک گذاشتن ایده‌ها، احساسات و حتی نمایش عکس‌هایی از غذایی که می‌خوردیم و مکان‌هایی که بازدید می‌کردیم وجود داشت. در آن روزگاران، به‌روز نگه‌داشتن و تکمیل اطلاعات شخصی و یا حتی ارائه دیدگاه‌های سیاسی و ثبت نظر در خصوص لینک‌های به‌اشتراک گذاشته شده همگی در قالب راهکاری برای حفظ و تداوم ارتباطات، مطرح شدند و هیچ توجه خاصی نسبت به امنیت این فضای مجازی نبود.

دلایلی برای خداحافظی با فیسبوک

با گذشت چیزی در حدود یک دهه، بالاخره پرسش‌هایی در خصوص نحوه کسب درآمد فیس‌بوک و البته خطرات به اشتراک‌گذاشتن آنلاین اطلاعات (علی‌رغم اتخاذ سیاست‌های مختلف امنیتی از سوی فیس‌بوک) مطرح شد. با این اوصاف همچنان از روی عادت هم که شده کاربران زیادی به این شبکه اجتماعی سر می‌زنند. کاربرانی که بعضا با تردیدهایی در خصوص بستن حساب کاربری خود در فیس‌بوک مواجه شده‌اند اما هیچ‌گاه به این ندای درونی گوش نکرده‌اند.

اگرچه نمی‌توان منکر مزایای مختلف شبکه‌های اجتماعی شد اما پیش از ورود مجدد به حساب کاربری خود در فیس‌بوک، بد نیست نگاهی به دلایلی که می‌توانند ترغیب کننده شما برای خروج از این شبکه مجازی باشند هم نگاهی بیندازید.

تلف شدن زمان

با تخمینی ساده، کاربرانی که روزانه 17 دقیقه (میانگین زمانی که کاربران این شبکه به آن اختصاص می‌دهند) از وقت خود را به‌طور روزانه در فیس بوک سپری می کنند، پس از 10 سال چیزی در حدود 40 روز کامل از زندگی خود را به لایک کردن و اظهارنظر درخصوص تصاویر و پست‌ها گذرانده‌اند. کاربرانی که یک ساعت در روز را به این شبکه اجتماعی اختصاص دهند، در مدت زمان مشابه، 150 روز کامل را به فعالیت‌های انجام شده در این شبکه اجتماعی اختصاص داده‌اند. با بررسی ساده مقدار ساعتی که به‌طور روزانه در این شبکه اجتماعی سپری می‌کنید می‌توانید وقت تلف شده خود را مشخص و آن‌را به فعالیت‌های سودمندتری اختصاص دهید.

سواستفاده ابزاری فیس‌بوک از کاربران

به عنوان یک مثال، در سال 2012، فیس‌بوک پست‌های چیزی در حدود 689 هزار حساب کاربری را بدون موافقت آن‌ها و در جریان روندی آزمایشی تغییر داد تا بررسی کند که آیا این تغییر در صفحه آن‌ها، تاثیری در احساساتشان خواهد داشت یا خیر؟! بنابرگفته مقامات فیس‌بوک، این مطالعه به‌منظور بهبود سرویس‌دهی انجام گرفته است اما منتقدان معتقدند این مطالعه به‌منظور بررسی نتایج مالی که لایک‌های کاربران در پی خواهد داشت انجام شده است.

تبلیغات هدفمند

کاربران زیادی با تجربه‌هایی مشابه در این خصوص روبرو شده‌اند. این افراد هنگامی که قصد خرید محصولی را داشته‌اند متوجه شده‌اند که با گذشت چیزی در حدود شش ماه، همچنان فیس‌بوک، برند یا محصولی خاص را در آن دسته به عنوان گزینه خرید به آن‌ها پیشنهاد می‌کند. اگرچه وب‌سایت‌های مختلفی از چنین روندهایی پیروی می‌کنند اما نمایش تبلیغات ناخواسته آن‌هم به‌طور مستقیم بر روی تایم‌لاین شما، سیاست چندان صحیحی به‌نظر نمی‌رسد.

خطری برای سلامتی

تنها به فیس‌بوک به عنوان شبکه‌ای برای جستجوی مکان‌های بهتر برای گذراندن تعطیلات و یا حتی ارائه دیدگاه‌ها در خصوص فعالیت‌های ورزشی نگاه نکنید. مطالعات انجام شده در خصوص کاربرانی که ساعت‌های زیادی را به استفاده از این شبکه اجتماعی اختصاص می‌دهند حکایت از ایجاد خطرات گسترده برای سیستم ایمنی بدن، ایجاد مانع برای ترشح هورمون‌های رشد، ایجاد اختلال در سیستم هضم غذا و بینایی، محدود کردن تفکر، از بین بردن خلاقیت و نهایتا تاثیرات منفی بر الگوهای خواب و شادی دارد.

دوستانی مجازی در محیطی مجازی

به‌طور متوسط، کاربران بالغ در این شبکه اجتماعی، 338 دوست در لیست حساب کاربری خود دارند. نکته جالب اینکه این افراد معمولا بیش از 10 درصد از آن‌ها را نمی‌شناسند. این در حالی است که برخی از این دوستان ناشناس، مدت‌هاست که نام خانوادگی جدیدی دارند، از مدل موی جدیدی استفاده می‌کنند و روی هم رفته تغییرات زیادی داشته‌اند اما شما نه از آن‌ها خبر دارید و نه این تغییرات برایتان اهمیتی دارد! با این تفاسیر به‌نظر می‌رسد گذراندن این مدت زمان با دوستان واقعی و در محیطی واقعی، معقول‌تر به‌نظر می رسد.

ردپاهایی که باقی می‌مانند

اهمیت ندادن به حریم خصوصی، یک حق قابل احترام برای شماست اما مدنظر داشته باشید که هک نشدن حساب کاربری شما در حال حاضر نمی‌تواند نشان از حصول ایمنی کافی برای اطلاعات شما داشته باشد. با حضور چیزی در حدود 1.2 میلیارد نفر، فیس‌بوک با اطلاعات بدست آورده می‌تواند آینده فضای وب را با چالشی بزرگ مواجه کند. چالش رد اطلاعات برجای مانده از کاربران که می‌تواند به هدفی برای نفوذگران مبدل شود.

پست‌های نه‌چندان مهم

مدنظر داشته باشید که تعداد کاربرانی که به پست‌های شما، غذاهایی که می‌خورید، خریدهای شما و حتی مکان‌های دیدنی که از آن بازدید کرده‌اید اهمیت می‌دهند، بسیار انگشت شمار است. نکته مهم‌تر اینکه درصد زیادی از این کاربران از جمله افراد نزدیک به شما هستند که در لحظات یادشده با شما همراه بوده‌اند و یا از این موارد و رویدادها اطلاعات کامل دارند. با این اوصاف تنها یک دلیل برای وجود این اطلاعات باقی می‌ماند و آن، به اشتراک گذاشتن پست‌ها توسط شما است.

با نگاهی عمیق‌تر به این موارد، شاید شرکت در گفتگوهای خودمانی و یا دعوت از دوستان برای شب‌نشینی صمیمانه بیشتر از حضور در شبکه‌ای مجازی شما را به اهدافتان برساند.

منبع آی تی ایران

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.