جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


هدایای فناورانه کریسمسی

اگر روزگاری مردم در سال نو منتظر دریافت هدایایی همچون کتاب، سی دی‌های بازی و… بودند حالا دیگر با تغییر ذائقه آنها به یمن ظهور فناوری‌های جدید، برای سال نو انتظار دریافت هدایایی فناورانه مانند تلفن‌های هوشمند، فناوری‌های پوشیدنی و… را دارند؛ شاهد این ادعا نیز گزارشی است که به تازگی توسط Flurryشرکت تحقیقاتی و تهیه‌کننده اپلیکیشن‌های مختلف ارائه شده است.

هدایای فناورانه کریسمسی


اپل در صدر هدایای فناورانه کریسمس
طبق آمارهایی که در این گزارش آمده است، در فاصله زمانی ۱۹ تا ۲۵ دسامبر ۲۰۱۴یعنی درست زمانی که بیشتر خریدها برای کریسمس انجام شده است، گوشی‌های هوشمند بخش عمده‌ای از سهم هدایای سال نو میلادی را به خود اختصاص داده‌اند و در این میان شرکت اپل با هوشمندی و ورود بموقع دو محصول جدید خود یعنی آیفون۶ و ۶پلاس موفق شد ۳/۵۱درصد بازار این هدایا را در سراسر جهان به خود اختصاص دهد.

هدایای فناورانه کریسمسی

برخی نیز ارائهiPad Air 2 و iPad mini 3 توسط شرکت اپل که مدتی قبل انجام شد را هم در این موفقیت بی‌تأثیر نمی‌دانند.
این موفقیت تا به آن حد بود که میزان فروش برند مطرح دیگر گوشی‌های هوشمند یعنی سامسونگ در بازار هدیه سال نو میلادی به یک سوم اپل رسید و این شرکت با سهم ۷/۱۷درصدی از بازار گوشی‌های هوشمند کریسمس در رده دوم قرار گرفت.

پس از این دو کمپانی، مایکروسافت نیز که پیش از این نوکیا را خریده است با سهم ۸/۵درصدی از بازار فروش تلفن‌های هوشمند کریسمس در رده سوم قرار گرفت و سونی با ۶/۱درصد و ال جی نیز ۴/۱درصد در پله‌های بعدی این جدول قرار گرفته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد تولیدکنندگان چینی گوشی‌های هوشمند همچون هوآوی و Xiaomi نیز کمتر از یک درصد سهم بازار هدایای کریسمس را ازآن خود کرده‌اند، البته برخی نیز معتقدند آمار فروش این گوشی‌ها تا این حد که کمپانی Flurry نشان می‌دهد پایین نیست، چرا که در این تحقیق و آمارگیری، کشورهای آسیایی که مقصد عمده گوشی‌های هوشمند چینی محسوب می‌شوند کمتر درنظر گرفته شده‌اند.

آمار کمپانی Flurry همچنین نشان می‌دهد سهم اپل در بازار کریسمس گوشی‌های هوشمند بریتانیا به بالاترین حد خود رسید و آیفون ۳۹درصد بازار را در این مقطع زمانی به خود اختصاص داد و در اروپا نیز ۴/۱۵درصد تلفن‌های هوشمند به فروش رفته برای کریسمس، اپل بوده است.

پیشتازی موتورولا در برزیل
با وجودی که گوشی‌های آیفون در سراسر جهان سهم مناسبی از بازار هدایای کریسمس را به خود اختصاص داده است ولی در برزیل این وضعیت کمی متفاوت است. در این کشور تلفن‌های هوشمند همچنان بیشترین سهم فروش آنلاین هدایای کریسمس را در فاصله ۱۶نوامبر تا ۱۳دسامبر ۲۰۱۴ میلادی به خود اختصاص داده‌اند ولی این گوشی‌های Moto G موتورولا بودند که گوی سبقت را از آیفون ربودند و بین مردم این خطه محبوب‌تر شدند.

هدایای فناورانه کریسمسی

مردم برزیل پس از آن، آیفون ۵s و۵c را به عنوان اولویت خرید هدیه کریسمس خود درنظر گرفتند و نمونهMoto E موتورولا در ردیف بعدی قرار گرفت. اما این بدان معنا نیست که مردم برزیل علاقه‌ای به گوشی‌های جدید آیفون نداشته‌اند، بلکه آیفون ۵ و ۶ پس از این نمونه موتورولا، در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

یکی دیگر از گجت‌های فناوری که در کریسمس امسال بسیار مورد استقبال مردم برزیل قرار گرفت، XBox 360 و انواع تبلت و گوشی هوشمند Moto X موتورولا بود. شاید دلیل محبوبیت موتورولا در این کشور، ارزان‌تر بودن آن نسبت به آیفون، سامسونگ و… باشد.

فناوری پوشیدنی؛ محبوب بازار داغ کریسمس
بازار داغ خرید هدایای فناورانه امسال تنها به تلفن‌های هوشمند ختم نشد و یکی دیگر از محبوب‌های مردم سراسر جهان، فناوری‌های پوشیدنی بود. این فناوری‌ها بیش از همه، در بریتانیا طرفدار داشته است طوری که آمار Currys PC World نشان می‌دهد کریسمس امسال نقطه عطفی در فروش فناوری‌های پوشیدنی بریتانیا محسوب می‌شود طوری که بیش از یک سوم بریتانیایی‌ها یعنی حدود ۳۵ درصد این جمعیت برای کریسمس، بسته یک فناوری پوشیدنی را باز کردند.

Currys PC World یکی از بخش‌های DixonsCarphone plcبزرگ‌ترین کمپانی ارائه دهنده سرویس‌های وسایل الکتریکی و ارتباطی اروپاست که ۴۰هزار کارمند در ۱۴کشور جهان دارد و هرسال به صورت آنلاین و در ۳هزار فروشگاه خود در جهان بیش از ۱۰میلیارد دلار فروش محصولات دارد.

بریتانیایی‌ها مشتاق فناوری‌های پوشیدنی
تحقیقات این شرکت نشان می‌دهد فناوری‌های پوشیدنی، دیگر به عنوان ابزارهای نوظهور شناخته نمی‌شوند و بخش عمده‌ای از مردم بریتانیا به دنبال افزایش کیفیت زندگی خود از این طریق هستند. به این معنا که انتظار می‌رود ۱۷میلیون نفر از ۱۸ تا ۶۵ساله‌ها تا سال ۲۰۱۷ حداقل از یک فناوری پوشیدنی استفاده کنند.

با توجه به این بازار تقاضای فزاینده در اطلاعات مربوط به فروش هدایای کریسمس امسال، مشخص می‌شود فروش مربوط به فناوری برای سال نو میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۷۱۰درصد افزایش داشته است که رقمی منحصر به فرد محسوب می‌شود.

هدایای فناورانه کریسمسی3

محققان و تحلیلگران معتقدند این افزایش و رشد فروش ناشی از افزایش توجه مردم به ساعت‌های هوشمند گوگل و ال جی، موتورولا و…، همچنین ردیاب‌های تناسب اندام ازجمله Jawbone و Fitbit است.

Dave Ward رئیس بخش فناوری و ابداعات Currys PC Worldدراین باره می‌گوید: فناوری پوشیدنی می‌تواند در زندگی بشر انقلابی به پا کند، چرا که هر روز جای پایش را در زندگی بشر محکم‌تر می‌کند و تعداد بیشتری از مردم به این گجت‌ها احساس نیاز پیدا می‌کنند.

با توجه به اینکه در بریتانیا از هر سه نفر ۲ نفر با اضافه وزن مواجه هستند چندان دور از ذهن نیست که ۳۹درصد از این مردم به دنبال فناوری‌های پوشیدنی باشند تا بیشتر درباره بدن خود بدانند، کالری‌های مصرفی و دریافتی را ردیابی کنند و با اندازه‌گیری ضربان قلب به مراقبت روزانه و دائمی از خود بپردازند. به عنوان مثال اگر روزهایی کاربر بی‌خواب باشد می‌تواند با کمک این فناوری‌های پوشیدنی و ذخیره اطلاعات آن، دریابد که مثلاً در طول روز قهوه زیادی مصرف کرده، استرس زیادی داشته و…

وی ادامه می‌دهد: روز به روز بر تعداد بریتانیایی‌هایی که به دنبال راه‌هایی برای افزایش کیفیت زندگی خود هستند افزوده می‌شود. یافتن راهی مناسب برای کاهش وزن، خواب بهتر، مدیریت زمان و رسیدن به تناسب اندام، باعث شده است تا بریتانیایی‌ها اعتقاد داشته باشند که فناوری‌های پوشیدنی می‌تواند کلید زندگی باکیفیت‌تر و طولانی‌تر باشد طوری که در کریسمس امسال، یکی از هر ۳ بریتانیایی به دنبال خرید یک فناوری پوشیدنی بوده است و حالا دیگر ۴۹درصد ۱۸تا۳۰ ساله‌ها معتقدند در آینده، همه مردم حداقل از یک فناوری پوشیدنی استفاده می‌کنند.

در بریتانیا، گجت‌ها و فناوری‌های پوشیدنی مانند Sony SmartWatch، Fitbit Flex و Samsung Gear Fit در صدر این فهرست قرار دارند که ۷۶درصد خریداران قیمت مناسب، ۶۶درصد راحتی استفاده، ۵۶درصد کاربردی بودن آن و ۱۹درصد نیز استایل و شیک بودن آن را دلیل انتخاب خود عنوان کرده‌اند.

Mariel Brown رئیس شرکت طراحی و مد Seymourpowellهم معتقد است شرکت‌های فناوری باید با طراحان مد همکاری کنند تا هرچیزی که پوشیده می‌شود یک نمونه کاملاً شخصی و منحصر به فرد شود.

Dave Wardهمچنین می‌گوید: با وجودی که ساعت‌های هوشمند روش جدید برای خواندن پیامک‌ها و ایمیل‌ها و توئیت هاست و طرفداران زیادی دارد ولی فناوری‌های پوشیدنی ویژه سلامت بدن هم بازار خوبی خواهند داشت طوری که توسط شرکت تحقیقاتی و آماری Juniperتخمین زده می‌شود فناوری‌های پوشیدنی که حالا در سراسر جهان تعداد آن به ۱۹میلیون واحد می‌رسد در سال ۲۰۱۸ به رقم ۷۰میلیونی خواهد رسید.

بازار هدایای کریسمس امسال نشان از محبوبیت انواع فناوری‌ها در جهان و روند رو به رشد استفاده از آن دارد؛ فناوری‌هایی که تلاش می‌کنند برای بشر رفاه به ارمغان بیاورند و پیش‌بینی تحلیلگران هم نشان می‌دهد روز به روز بر تعداد کاربران آنها افزوده می‌شود.

منبع: روزنامه ایران

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
    خیلی بدبدمعمولیخوبخیلی خوب (لطفا رای بدید)
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *