جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید

قابلیت های جالب فیسبوک

اگر فیس‌بوک یک کشور بود، با 3/1 میلیارد مشترک خود می‌توانست عنوان دومین کشور پرجمعیت جهان را از آن خود کند. زندگی در این کشور مشابهاتی را با آنچه در دنیای واقعی تجربه می‌کنیم شامل می‌شد. از حملات گروه‌های تروریستی گرفته تا جاسوسی دولت مرکزی از شهروندان و رعایت قوانین کلی تعریف‌شده مواردی بود که این روزها ساکنان برخی کشورها با آن مواجه هستند. در مقابل، این کشور تفاوت‌هایی را هم با دنیای حقیقی داشت و اطلاعات سرمایه اصلی هر شخص محسوب می‌شد که مراودات اصلی هم بر مبنای همین اطلاعات صورت می‌گرفت.

قابلیت های جالب فیسبوک

این اطلاعات که در حجم زیاد توسط مشترکان فیس‌بوک ایجاد می‌شود، باعث شده سیاست‌های امنیتی این شبکه اجتماعی همواره مورد انتقاد قرار گیرد و نگرانی‌های فراوان پیرامون آن مطرح شود. این شرکت که در فوریه 2014 راه‌اندازی شده است، با 9199 کارمند خود همچنان توسط مارک زاکربرگ 31ساله مدیریت می‌شود و زیرمجموعه‌های بزرگی از جمله اینستاگرام، واتس‌اپ، Oculus VR و PrivateCore را در خود جا داده است. فیس‌بوک دومین سایت اینترنتی پربیننده در جهان است که روزانه 890 میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند و همه این اتفاقات باعث شده است مجموع سرمایه‌های آن که در ابتدای 11 سالگی فعالیت‌های خود به‌سر می‌برد به بیش از 212 میلیارد دلار برسد.

فیس‌بوک سرویس‌ها و خدمات مختلفی را در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهد که اعضای این شبکه اجتماعی به‌خوبی از آنها آگاهی دارند. اما کارشناسان در بررسی‌های خود فهرستی از امکانات و قابلیت‌های فیس‌بوک شناسایی کرده‌اند که احتمالا بسیاری از مشترکان فیس‌بوک تاکنون نکته‌ای در مورد آنها نشنیده‌اند و به همین دلیل در اینجا 10 قابلیت بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان که احتمالا هرگز سراغ آنها نرفته‌اید، معرفی می‌شود.

شکلک‌های مخفیانه
ارتباط متنی در دنیای مجازی نقص‌های فراوانی را شامل می‌شود و در بیشتر مواقع سوءتفاهم‌هایی به‌واسطه آن به وجود می‌آید. نوشتن متن بدون انتقال لحن صحبت و حالت گفت‌وگو کاربران همواره این نگرانی را به‌وجود می‌آورد که منظور دقیق فرد مقابل را دریافت کرد. یکی از قابلیت‌هایی که پلتفرم‌های مجازی برای حل مشکل مذکور در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهند شکلک‌هایی است که با تایپ علایم و حروف مختلف به وجود می‌آیند. این شکلک‌ها در سرویس‌های مختلف متفاوت تعریف شده‌اند و هر کدام از آنها می‌توانند لحن صحبت کاربر را تا اندازه‌ای نمایان کنند.
فیس‌بوک مانند دیگر پلتفرم‌های مجازی این شکلک‌ها را در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهد. اما به‌جز آنچه در لیست شکلک‌ها و آیکون‌های تصویری فیس‌بوک ارایه شده است، موارد بیشتری وجود دارد که کاربران از حضور آنها بی‌خبرند. در فهرست ارایه‌شده از سوی فیس‌بوک شکلک‌های لایک، خنده، گریه، ناراحت، غمگین، بی‌حوصله و … به چشم می‌خورد. اما اگر دوست داشته باشید برخی شکلک‌هایی را که در این فهرست ارایه نشده در نوشته‌های خود به‌کار برید با تایپ کردن (^^^) می‌توانید تصویر کوچک یک کوسه سفید را به متن خود اضافه کنید، تایپ <(“) یک پنگوئن را برای شما نمایان می‌کند و ]|: به معنی ربات است.

وارونه کردن صفحه و استفاده کردن از زبان دزدان دریایی
فیس‌بوک خدمات خود را با بیش از 100 زبان مختلف در اختیار مشترکان قرار می‌دهد و در یک بررسی جدید مشخص شده که 60 درصد کاربران این شبکه اجتماعی از زبان انگلیسی استفاده نمی‌کنند. طی یک سال گذشته بیش از 2500 داوطلب به فیس‌بوک کمک کردند تا این شرکت بتواند سرویس‌های مختلف خود را بدون هر گونه اشتباه به زبان ترکی ارایه دهد و هم‌اکنون ترک‌ها یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های مخاطبان آن هستند. فیس‌بوک همچنین ابزار ویژه‌ای برای ترجمه در اختیار مشترکان خود قرار داده است که با نام Translations شناخته می‌شود و اگر زبان ویژه کاربران در آن ارایه نشده باشد، می‌توان از این ابزار مترجم بهره برد.
با این وجود اگر قصد سرگرمی در فیس‌بوک را دارید، در بخش زبان‌های این شبکه اجتماعی قابلیت‌هایی ارایه شده است. برای این کار می‌توانید به بخش تنظیمات (Settings) بروید و سپس بخش زبان (Language) را انتخاب کنید. در این بخش دو گزینه جالب پیش ‌روی شما قرار می‌گیرد. با انتخاب گزینه English (Pirate) زبان صفحه شما در حالت انگلیسی به زبان دزدان دریایی تغییر حالت می‌دهد و انتخاب گزینه English (Upside Down) باعث می‌شود صفحه خود را وارونه در اختیار بگیرید.

تغییر تاریخ
زمانی که یک مطلب یا تصویر را روی صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیس‌بوک منتشر می‌کنید، تاریخ و ساعتی که این کار را انجام داده‌اید در پایین پست منتشرشده از سوی شما ثبت می‌شود. همچنین در صورت تمایل می‌توانید موقعیت جغرافیایی را که در آن اطلاعات مورد نظر خود را با دیگران به‌اشتراک گذاشته‌اید پایین هر مطلب مشخص کنید. هر مشترک شبکه اجتماعی فیس‌بوک به‌طور میانگین روزانه 21 دقیقه در این پلتفرم گشت‌وگذار می‌کند و در بیشتر مواقع اطلاعات جدید روی صفحه شخصی خود می‌گذارد.
بررسی‌ها نشان داده است هر شرکت یا سازمانی که در فیس‌بوک صفحه اختصاصی دارد، دست‌کم روزانه دو بار مطلب جدید روی آن منتشر می‌کند. اما اگر مطلبی در گذشته منتشر شده است که تمایل دارید تاریخ آن را تغییر دهید، راهی وجود دارد؟
برای این کار باید از فلش کوچکی که در قسمت بالا و سمت راست هر مطلب قرار دارد، استفاده کنید. با کلیک روی این فلش، منوی جدیدی برای شما باز می‌شود که سومین گزینه آن «تغییر تاریخ» (Change Date) است. با این قابلیت می‌توانید تاریخ مطلبی را که در گذشته منتشر کرده‌اید به زمان دلخواه تغییر دهید.

دنبال کردن صفحاتی که جزو دوستان‌تان نیستند
در شبکه اجتماعی فیس‌بوک می‌توانید اطرافیان و آشنایان را در فهرست دوستان خود قرار دهید. در این صورت اگر مطلب جدیدی از سوی آنها منتشر شود، روی صفحه اصلی شما نمایان می‌شود تا در جریان آخرین فعالیت آنها قرار بگیرید. اما اگر یک صفحه در فهرست دوستان شما نباشد، باز هم می‌توانید اطلاعات آن را دنبال کنید.
اگر شما در بخش اطلاعات شخصی کاربری هستید که این گزینه را فعال کرده است، در کنار گزینه «افزودن به فهرست دوستان» کلیدی با نام Follow برای‌تان نمایان می‌شود که با زدن آن می‌توانید اطلاعات منتشرشده روزانه این فرد را در اختیار بگیرید. برای فعال کردن این گزینه در صفحه شخصی خود به بخش تنظیمات فیس‌بوک بروید و سپس روی گزینه Followers link که در سمت چپ منو قرار گرفته است کلیک کنید. در اینجا باید گزینه Who Can Follow Me را از حالت Friends به Everyone تغییر دهید.

 گزینه Other برای گرفتن پیام‌های خصوصی
زمانی که روی گزینه مخصوص پیام‌های خصوصی کلیک می‌کنید، به‌صورت خودکار وارد بخش اصلی می‌شوید که فهرست پیام‌های قدیمی و جدید در آن قرار گرفته است. این بخش با نام Inbox هم شناخته می‌شود. اما اگر قسمت بالا و سمت راست آن را نگاه کنید متوجه خواهید شد گزینه دیگری با نام Other موجود است. در این فولدر پیام‌های خصوصی منتشر می‌شود که افرادی خارج از فهرست دوستان شما آنها را ارسال کرده‌اند. برای آنکه مدیریت بهتری در پیام‌های خصوصی خود داشته باشید، فیس‌بوک این دو دسته پیام را به روش یادشده از یکدیگر متمایز کرده است.

مخفی کردن اطلاعات یک صفحه
تصور کنید با فردی دوست هستید که هر روز حجم گسترده‌ای از اطلاعات را به‌اشتراک می‌گذارد و این مساله باعث شده تا نتوانید اخبار و اطلاعات منتشرشده از دیگران را به‌خوبی دریافت کنید. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که صفحه شخصی یک برند یا شرکت را در فهرست دوستان خود اضافه کرده‌اید و هر روز آگهی‌های تبلیغاتی فراوانی را از سوی آن مشاهده می‌کنید که شما را سردرگم کرده است.
برای مخفی کردن مطالب فراوانی که از سوی یک صفحه خاص منتشر می‌شود، روی فلش کوچکی که در قسمت بالا و سمت راست هر پست منتشر شده از سوی این صفحه قرار دارد کلیک کنید و سپس گزینه Unfollow را بزنید.

ذخیره کردن برای بعد
اگر در میان موارد به‌اشتراک گذاشته‌شده از سوی دوستان و اطرافیان مطلبی مشاهده کردید که تمایل داشتید آن را ذخیره کنید تا بعد با فراغ بیشتر سراغ آن بروید، قابلیت ویژه‌ای برای شما ارایه شده است. برای این کار باید سراغ فلش کوچکی بروید که در قسمت بالا و سمت راست هر مطلب ارایه می‌شود. با کلیک کردن روی این فلش یک منوی جدید را پیش‌روی خود می‌بینید که در قسمت پایین آن گزینه‌ای را با نام Save در اختیار می‌گیرید. با این کار می‌توانید مطلب مورد نظر خود را ذخیره کنید و آن را در فهرست ویژه‌ای که در سمت چپ صفحه شخصی شما نمایان شده است در اختیار بگیرید. در این فهرست نام تمام مطالب، تصاویر و ویدیوهایی که در زمان‌های مختلف ذخیره کردید آورده شده است.

مشاهده موقعیت‌های جغرافیایی خود
ممکن است گاهی این سوءظن برای شما پیش بیاید که شخص دیگری وارد صفحه اختصاصی شما در فیس‌بوک شده است. برای اطمینان از این اتفاق قابلیت ویژه‌ای وجود دارد که موقعیت‌های جغرافیایی مختلف برای ورود به صفحه شخصی شما را نمایان می‌کند تا معلوم شود در تاریخ مورد نظر شما ورود از چه نقطه‌ای در کره خاکی صورت گرفته است.
برای مشخص شدن موقعیت جغرافیایی خود به بخش تنظیمات صفحه خود بروید و وارد فولدر Security شوید. در این بخش گزینه‌ای با نام Where You’re Logged In دارد که مکان ورود به صفحه شخصی معنی می‌دهد. با فعال کردن این گزینه می‌توانید تمام ورود و خروج‌های انجام‌شده به صفحه خود از طریق رایانه رومیزی یا دستگاه موبایلی را بررسی کنید. این قابلیت معمولا اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی، مرورگر اینترنتی استفاده شده و نوع دستگاهی که با آن ورود انجام شده است را نمایان می‌کند. اگر یکی از گزینه‌های ارایه‌شده در فهرست مربوط به ورود شخص دیگری باشد، می‌توانید دستگاه مورد نظر یا نقطه جغرافیایی ارایه‌شده را به‌طور کامل غیرفعال کنید.

مدیریت ارتباطات
فیس‌بوک قابلیتی در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهد که به کمک آن می‌توانید تاریخچه گفت‌وگوها و ارتباطات خود با یکی از دوستان‌تان را در اختیار بگیرید. برای این کار پس از ورود به صفحه شخصی خود باید به آدرس www.facebook.com/us بروید. در این بخش فهرست تمام گفت‌وگوها و تاریخچه فعالیت‌های شما با افراد مختلف نمایان می‌شود و اگر روی یکی از آنها کلیک کنید، می‌توانید همه فعالیت‌های مشترک خود در تاریخ‌های متفاوت را در اختیار بگیرید.

ارسال فایل هنگام گفت‌وگوی فیس‌بوکی
زمانی که پنجره کوچک برای گفت‌وگوی آنلاین را در فیس‌بوک باز می‌کنید، در قسمت بالا و سمت راست این پنجره گزینه‌های مختلفی برای شما نمایان می‌شود. یکی از این گزینه‌هاAdd File یا همان افزودن فایل است که به شما امکان می‌دهد عکس‌، متن، ویدیو یا دیگر انواع فایل‌ها را از حافظه داخلی دستگاه خود انتخاب کنید و آن را به دوست خود بفرستید.

منبع:عصرارتباط

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *