جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید

تاکسی پرنده خودران ایرباس

«واهانا» یک کلمه سانسکریت به‌معنای موجود زنده اعم از یک حیوان یا یک موجودیت افسانه‌ای است. اما در دنیای امروز این نام مربوط به یک وسیله نقلیه تماما خودران و الکتریکی است اما نه هر وسیله خودرانی؛ بلکه یک وسیله نقلیه پرنده.

تاکسی پرنده خودران ایرباس
شرکت A3 که یکی از زیرمجموعه‌‌های شرکت هواپیماسازی ایرباس در سیلیکون ولی است با معرفی این هوابرد خودران همان کاری را انجام می‌دهد که از ایرباس انتظار می‌رود: واهانا در آسمان سفر می‌کند؛ نه در خیابان‌ها.

این شرکت ابراز امیدواری می‌کند تا بتواند تا پایان سال 2017 میلادی نمونه اولیه این وسیله نقلیه خودران در اندازه واقعی را آماده پرواز کند و نمایش اصلی ان برای سال 2020 برنامه‌ریزی شده است. «رادین لیاسوف» مدیرعامل این شرکت می‌گوید: این‌که هاوانا کاملا خودران است موجب می‌شود تا هواپیمای ما تا حد ممکن کوچک و سبک باشد و به‌طور قابل توجهی هزینه‌های ساخت را کاهش می‌دهد.

تاکسی پرنده خودران ایرباس2

وی در ادامه می‌افزاید: «هدف ما فراتر از توسعه یک وسیله نقلیه است؛ ما می‌خواهیم فناوری‌های عمده را به سمت جلو ببریم؛ مقررات مربوط به گرفتن تأییدیه و فعالیت هواپیمای خودران باید توسعه پیدا کند و تقویت شود و ما به‌دنبال رسیدن به این نقطه هستیم. در نهایت قصد داریم اکوسیستمی را پرورش دهیم که باعث توسعه شهر‌های عمودی در آینده شود.»

اما ایمنی این وسیله چطور است؟ جای نگرانی نیست. واهانا تنها برای یک سرنشین فضا دارد و این فضا هم یک چتر نجات بالستیک است که حتی در ارتفاع پایین هم عمل می‌کند.

لیاسوف در پایان می‌گوید: «علی‌رغم همه این موارد؛ ساخت وسیله نقلیه‌ای که خودش پرواز می‌کند با چالش‌های زیادی روبرو است. موانع رگولاتوری بسیار زیاد است و هزینه‌های زیادی هم به دنبال خواهد داشت. باید ببینیم که شرایط چگونه پیش می‌رود.»

منبع شبکه


.

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *